Policie obvinila jednoho člověka kvůli obsahu volebních spotů nacionalistické Národní strany k volbám do Evropského parlamentu. "V souvislosti s obsahem předvolebních spotů před volbami do Evropského parlamentu odvysílaných v České televizi a dodaných do Českého rozhlasu bylo zahájeno trestní stíhání jedné osoby," uvedla mluvčí pražského městského státního zastupitelství Štěpánka Zenklová.

Podezřelý podle mluvčí čelí obvinění z trestných činů hanobení národa, etnické skupiny, rasy a přesvědčení a podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod. Hrozí mu trest šest měsíců až tři roky vězení. Podle Zenklové si obviněný podal stížnost, státní zástupce ji ale zamítl.

Jednou a stop

Televizní spot odvysílala ČT jednou, poté jej z vysílání stáhla a vedení televize podalo trestní oznámení. V klipu se objevilo slovní spojení "konečné řešení otázky cikánské" a střídaly se v něm záběry romských rodin a dětí s hesly jako Stop černému rasismu, Ne protežování cikánů nebo Nechceme mezi sebou černé rasisty.

Kromě televize podal trestní oznámení na neznámého pachatele kvůli některým rozhlasovým spotům Národní strany a krajně pravicové Dělnické strany i Český rozhlas. Vedení rozhlasu se rozhodlo nevysílat některé volební spoty obou stran den poté, co stejný krok učinila ČT v případě klipu Národní strany. Politické subjekty dodaly rozhlasu každý tři varianty spotů. U dvou ze tří klipů u obou stran ale vedení ČRo dospělo k závěru, že by jejich odvysíláním mohly být porušeny zákony.

Národní strana zveřejnila rozhlasové klipy na svém webu. "Víš, jakou nejstrašnější větu ti může říct cikán? Dobré ráno sousede," říká zřejmě herec Václav Vydra v ukázce, kterou obsahoval jeden ze spotů s názvem "Oni".

Národní strana již dříve sdělila, že chce kvůli rozhodnutím ČT a ČRo po skončení voleb do Evropského parlamentu podat soudu návrh na jejich zneplatnění a stížnost k příslušným institucím EU.

Související