Místopředseda Poslanecké sněmovny Lubormír Zaorálek (ČSSD) při čtvrtečním jednání u Ústavního soudu (ÚS) rozšířil původní stanovisko nejvyšších ústavních činitelů a jeho vystoupení bylo zčásti jen jeho osobním stanoviskem, uvedla ve čtvrtečním tiskovém prohlášení místopředsedkyně sněmovny Miroslava Němcová (ODS). Zaorálek u soudu zastupoval dolní parlamentní komoru.

Podle Němcové Zaorálek "rozšířil původně zaslané stanovisko" prezidenta republiky, předsedů obou komor Parlamentu a předsedy vlády, na němž se shodli na svém jednání před několika dny. Němcová tvrdí, že Zaorálkovo vystoupení není možné prezentovat jako stanovisko celé sněmovny.

"Za závažné pochybení" ale Němcová považuje Zaorálkovo vystoupení během závěrečných slov: "Argumentace o tom, že 'principy je třeba ctít, ale že na ně nebylo dost času', odmítám. Zejména proto, že časový tlak nastal v situaci, kdy zástupci ČSSD včetně Lubomíra Zaorálka a některých dalších poslanců tuto časovou krizi způsobili a nyní se na ni vymlouvají," napsala s odkazem na pád Topolánkovy vlády Němcová.

"Nesouhlasím v žádném případě s příměrem 'když se kácí les, padají třísky.' Tímto příměrem (...) Lubomír Zaorálek napadl základní funkci demokratického státu," zdůraznila Němcová.

ÚS ve čtvrtek vyhověl stížnosti poslance Miloše Melčáka a zrušil ústavní zákon, který umožnil rozpuštění sněmovny a vyhlášení předčasných voleb. Parlamentní volby v říjnu tedy nebudou.