Rozhodnutí Ústavního soudu (ÚS), kterým zrušill ústavní zákon o zkrácení volebního období, je podle předsedy ČSSD Jiřího Paroubka v rozporu s principem Ústavy. Podle něj se ale rozhodnutí soudu dalo očekávat.

"Jsem však přesvědčen, že je rozhodnutí Ústavního soudu v rozporu s principem Ústavy, že veškerá moc náleží lidu," uvedl ve čtvrtek Paroubek. Rozhodnutí soudu "bere na vědomí".

Předseda ČSSD se chce nyní zaměřit na nový termín předčasných voleb: "Vyzývám všechny politické partnery, aby nyní věnovali veškeré úsilí k naplnění dohody o cestě k předčasným volbám 6. a 7. listopadu."

Klaus: ÚS záměrně prohlubuje politickou krizi v naší zemi

Prezident Václav Klaus tvrdí, že Ústavní soud "svým rozhodnutím vědomě a záměrně prohlubuje politickou krizi v naší zemi".

"Chceme-li se dnes i do budoucna vyhnout podobným situacím, které hrozí chaosem a ohrožují celou společnost, blíží se chvíle, kdy bude nutno přijmout novou ústavní definici pravomocí Ústavního soudu," prohlásil. 

Topolánek: Dívejme se dopředu

Předseda ODS Mirek Topolánek uvedl, že strana čtvrteční rozhodnutí ÚS "plně respektuje". Chce se nyní zaměřit na prosazení trvalé změny Ústavy, která umožní rozpuštění sněmovny.

"Díky jednáním v uplynulých dnech se ani po dnešním rozhodnutí Ústavního soudu neocitáme v naprosté nejistotě. Podařilo se připravit řešení, které otevírá cestu k volbám v novém blízkém termínu a je podle právníků (...) ústavně čisté", uvedl Topolánek. "Rozhodnutí je na stole. Dívejme se dopředu," dodal.

"Vyzýváme všechny další politické strany, aby rozhodnutí Ústavního soudu respektovaly a neprohlubovaly krizi důvěry občanů v politiku a státní instituce," uzavřel Topolánek.

Lidovci ocenili, že soud "nepodlehl politickému tlaku"

Lidovci připomněli, že "od samého počátku" nesouhlasili s přijetím jednorázového zákona a upozorňovali na protiústavnost tohoto řešení. Podle čtvrtečního prohlášení naopak prosazovali a prosazují  tvrvalou změnu Ústavy, která by pro rozpuštění sněmovny zakotvila obecné pravidlo.

KDU-ČSL pak ocenila, že "Ústavní soud nepodlehl politickému tlaku, který byl na něj vyvíjen". Lidovci budou spolupracovat na dosažení nového termínu voleb co nejblíže původnímu termínu 9.  a 10. října, avšak "při důsledném dodržování ústavních pravidel".

Schwarzenberg: Soud stanovil nadvládu práva nad vůlí politiků

"Vřele vítám verdikt Ústavního soudu ČR, neboť jeho rozhodnuti a následné zdůvodnění znamená opravdový milník ve vývoji ČR k právnímu státu a vládě ústavy," reagoval ve čtvrtek Karel Schwarzenberg, předseda přípravného výboru TOP 09. Podle něj "Ústavní soud jasně stanovil nadvládu ústavního práva nad vůlí politiků".

Ústavní soud na návrh nezařazeného poslance Miloše Melčáka ve čtvrtek zrušil ústavní zákon o zkrácení volebního období Poslanecké sněmovny. Volby se tak nebudou konat 9. a 10. října.