Ruský premiér Vladimír Putin v pátek sdělil, že se nechystá kandidovat proti hlavě státu Dmitriji Medveděvovi v příštích prezidentských volbách, které připadají na rok 2012. Učinil tak na setkání světových politologů klubu Valdai, uvádí agentura RIA Novosti.

"Na otázku, jestli si tito dva budou konkurovat ve volbách v roce 2012 odpověděl protiotázkou: A my jsme si snad konkurovali v roce 2008? Vidíte, v roce 2012 si taky konkurovat nebudeme. Domluvíme se, protože jsme lidi stejné krve se shodnými politickými názory," popsal diskuzi jeden z účastníků Nikolaj Zlobin.

Podle tohoto politologa Putin dále řekl, že s Medveděvem kandidaturu „společně promyslí“ s ohledem na politickou situaci v roce 2012.

"Nejvíce na mě zapůsobilo, když Putin řekl, že se cítí pohodlně s tím objemem moci, kterým disponuje jako předseda vlády Ruské federace. V této funkci si nekonkuruje s prezidentem Medveděvem," doplnil Zlobin.

Na otázku, jestli je Medveděv samostatný v přijímání rozhodnutí nechtěl Putin odpovědět, představitelé ruské moci podle něj nemusí ničemu nic dokazovat, protože jejich pravomoci jasně vymezuje ústave. "Další jednání by muselo být motivováno osobními ambicemi a ty jeden proti druhému nemáme," citovala Zlobin ruského premiéra.

Dmitrij Medveděv se stal ruským prezidentem v březnu 2008, kdy na tomto postu po vítězství ve volbách nahradil právě Putina. Ten převzal funkci premiéra. "Moje funkční období vypršelo a usoudil jsem, že Medveděv je nejlepším nástupcem, tak jsem ho podporoval," vyjádřil se v pátek k tehdejším událostem Putin.

Od voleb 2008 světoví analytici i novináři často diskutují o tom, do jaké míry Medveděv působí samostatně a jak aktivně do jeho rozhodnutí zasahuje Putin.

Když loni na podzim ruská Státní duma změnila některé články ústavy včetně délky funkčního období prezidenta, spekulovalo se o tom, že by mohly být vyhlášeny předčasné volby, ve kterých by kandidoval právě Putin.

I když se média občas snaží přinést důkazy toho, že vztah mezi oběma muži není tak idylický, jak se snaží předstírat, nedošlo nicméně v Medveděvově funkčním období k žádným větším viditelným neshodám.