Kandidátní listiny ČSSD pro zmařené říjnové volby zůstanou v platnosti pro volby příští. Po zasedání Ústředního výkonného výboru ČSSD to dnes řekl předseda strany Jiří Paroubek.

Stejně jako sociální demokraté i ODS hodlá ponechat stejné kandidátky, které strana připravila pro říjnový termín voleb. Předseda ODS Mirek Topolánek to oznámil už minulou neděli po jednání výkonné rady ODS.

Strany po zrušení říjnového termínu voleb nyní chtějí zvolnit předvolební kampaň, aby ji mohly vystupňovat těsně před hlasováním. Jednají proto s poskytovateli reklamy o odložení výlepů a snaží se také odsunout některé kontaktní akce.

Počítáme s volbami v listopadu

Strana už počítá s novým termínem předčasných voleb, kterým by mohl být 6. a 7. listopad. Parlament kvůli tomu v pátek schválil novely ústavy a volebního zákona. Zasedání sociálních demokratů je neveřejné, závěry z něj mají být oznámeny odpoledne.

Ústavní novela schválení v pátek oběma komorami parlamanetu ukládá prezidentovi rozpustit sněmovnu na její návrh, který by schválila třípětinová většina poslanců. Sněmovna by o tom mohla rozhodovat v úterý. Prezident by pak následně mohl vypsat předčasné volby. Václav Klaus již dříve předeslal, že nebude konání nového termínu předčasných voleb blokovat.

Předseda ČSSD Jiří Paroubek už v pátek ocenil, že dohody parlamentních stran ohledně nových voleb byly schválením novel naplněny. "Vím, že to pro mnohé bylo značně bolestivé, proto si toho velmi cením," uvedl.

Nynější zasedání ústředního výboru sociálních demokratů mělo být podle Macury původně poslední před říjnovými volbami. Vzhledem k předpokládanému posunutí voleb na listopad není vyloučeno to, že se sociální demokraté na tomto fóru sejdou ještě jednou.

Přesto nelze naprosto vyloučit, že by se termín voleb nemohl zkomplikovat. Rebelující poslanec ODS Juraj Raninec totiž upozornil, že pokud se mu nebude zamlouvat nově přijatý zákon, obrátí se na Ústavní soud. Podobné úkony nevyloučil ani Miloš Melčák, kvůli jehož stížnosti ÚS předčasné volby v říjnu svým čtvrtečním rozsudkem zrušil.

ČSSD odmítla Janotův úsporný balíček

K připravovanému úspornému balíčku ministra financí Janoty se Paroubek vyjádřil, že jako „presumptivní vládní strana“ připravují vlastní řešení. „Jednoznačně jsem odmítli ten návrh, jak byl postaven,“ řekl k Janotovu balíčku místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach. Podle něj totiž pokračuje v tendenci bývalé vlády Mirka Topolánka. Sociálním demokraté v něm nesouhlasí hlavně se škrty v sociální sféře.

Paroubek také oznámil, že ČSSD má připraven „realistický a umírněný“ program, na podporu soužití s Romy. Reaguje tak podle něj na narůstající extremismus a chce omezit vliv Dělnické strany. V této souvislosti znovu obvinil exministra vnitra Ivana Langera (ODS), že si extremisty chránil, narozdíl od současného šéfa resortu Martina Peciny. „Langerovská policie pod vedením pana Houby chránila tyto lidi jako oko v hlavě,“ prohlásil Paroubek.

Související