Policie zasáhla proti squatterům, kteří se snažili vniknout za svými kolegy do domu na rohu Apolinářské ulice a ulice Na Slupi v Praze 2. Policisté použili proti nim obušky, squatteři se bránili házením předmětů, třeba lahví. V podvečer je policie rozehnala, příznivci se rozprchli po okolí.

Uvnitř budovy na Albertově, kterou v sobotu squatteři obsadili, policisté zatím nezakročili. Je jich tam údajně kolem 15. Ulici Na Slupi kolem budovy policisté uzavřeli. Na zásah se podle policejního mluvčího chystají "v takticky nejvhodnější okamžik".

Policisté dosud zadrželi podle dostupných informací dva squattery pro neuposlechnutí výzvy veřejného činitele. Policejní mluvčí později uvedl, že jejich počet vzrostl. O kolik přesně, ale nevěděl. Záchranná služba doposud na místě podle své mluvčí Jiřiny Ernestové nezasahovala.

Státní zástupce už podle policie uvedl, že obsazení domu je trestný čin. Squatteři se podle policistů dopustili porušení práv k domu a nebytovému prostoru. Policie věc vyšetřuje, podezření zatím míří proti neznámému pachateli.

Obušky proti squaterům

Squatteři se v sobotu odpoledne sešli na Palackého náměstí. Z něho se k domu na Albertově vydali. Poté se vydali na Albertov.

Nejprve do domu šplhali z Apolinářské ulice další lidé. Policisté dav upozornili na to, že páchají trestný čin. Pak je za použití obušků vytlačili do ulice Na Slupi, kterou jezdí i tramvaje. Squatteři skandovali "gestapo" a házeli na policisty různé věci, například plastové lahve. Zásah trval několik minut.

Policisté a squatteři se později večer v Praze 2 dostali do dalších potyček. Strkanice například nastala, když policie jednoho z nich zadržela a odvezla. Policie zasáhla i proti muži, který vyběhl z davu a přeskočil zábradlí.

Policie následně vyzvala příznivce squatterství, aby ulici Na Slupi opustili. Lidé poslechli a nyní chodí průvodem před nastoupenými policisty. Jejich počet a počet squatterů je nyní zhruba vyrovnaný.

Policie obvinila kvůli žhářskému útoku ve Vítkově čtyři lidi z pokusu o vraždu - čtěte ZDE

Policie zřejmě dopadla žháře z Vítkova, zatkla 12 lidí - čtěte ZDE

Známý squat v Praze, vilu Milada, vyklidila na konci června za asistence policie najatá bezpečnostní agentura. Při akci bylo zraněno několik policistů i squatterů. V posledním pražském squatu Milada bydleli mladí lidé déle než deset let. Agenturu si zaplatil Ústav pro informace ve vzdělávání, který dům spravuje. Důvodem byly údajně stížnosti okolních obyvatel na hluk a nepořádek v okolí.

Vystěhovaným squatterům nalezl nové ubytování ministr pro lidská práva Michael Kocáb v soukromém domě v Truhlářské ulici. Majitel objektu Petr Svinka jim nabídl téměř zadarmo tři byty do doby, než bude dům opravovat. Proti se postavili nájemníci budovy. Podle některých z nich mají squatteři sloužit jako nástroj k vystěhování nájemců.

Související