Na necelý den obsadili squatteři v sobotu dům na Albertově v Praze 2. Policie proti nim po nočních přípravách v neděli ráno zasáhla a zadržela je. Squatteři stanou před soudem, hrozí jim až dva roky vězení.

Dovnitř a na střechu budovy na rohu Apolinářské ulice a ulice Na Slupi, v němž kdysi byly lázně, se dostalo 24 squatterů. Další více než stovka jejich stoupenců ji obklopila. Squatteři se chtěli na využívání budovy s majitelem dohodnout. Zástupce vlastníka v něm ale žádné cizí lidi nechtěl. Policie kontaktovala státního zástupce, který uvedl, že jde ze strany squatterů o trestný čin.

V pondělí čeká squattery soudce

Policisté v noci nelegální obyvatele několikrát vyzývali, aby budovu opustili, ale bezvýsledně. Vyšel jen jeden, údajně novinář. Ostatní požadovali beztrestnost, na což policie nepřistoupila.

Zásah proti lidem v budově začal výbuchy pyrotechniky dnes ráno. Policisté vnikli do domu dveřmi i po žebřících. Zadrželi celkem 24 lidí, fyzický odpor nekladli. Někteří z nich obývali známý pražský squat Milada, který vyklidila bezpečnostní agentura v červnu. Policie squattery naložila do mikrobusů a odvezla.

Před soudce se zadržení dostanou podle policejního mluvčího Tomáše Hulana v pondělí. Vězení jim hrozí pro neoprávněný zásah do práva k domu, bytu nebo nebytovému prostoru.

Policie musela použít obušky

V sobotu se navíc policisté tvrdě střetli v ulicích s desítkami sympatizantů squatterství, výsledkem bylo sedm desítek zadržených lidí. Poprvé policisté zasáhli obušky proti lidem kolem domu, když se někteří z nich snažili po laně dostat dovnitř. Squatteři na zákrok reagovali skandováním "gestapo". Později potyčky pokračovaly. Squatteři na nějaký čas zablokovali ulici Na Slupi, kterou jezdí i tramvaje.

V sobotu večer policisté dav za pomoci výbušek rozehnali a okolí domu uzavřeli. Chystali se k zásahu. V noci vešli do domu opakovaně policisté v černých kombinézách a beranidly, motorovou pilou a sekyrami rozbíjeli zátarasy, které tam prý nelegální obyvatelé vystavěli.

Mezi zadrženými byl i Matěj Stropnický

Levicoví radikálové se ještě v sobotu večer nevzdali a snažili se k domu dostat. Zhruba čtyřicetičlennou skupinu policisté zadrželi v Apolinářské ulici, další, třicetičlennou ve Viničné ulici. Byl mezi nimi i zastupitel Prahy 3 Matěj Stropnický (SZ). Lidé údajně rozebírali chodník, kostky si dávali do batohů. Neuposlechli výzvy veřejného činitele.

Víkendová akce zaměstnala podle odhadů 100 až 120 policistů. Náklady se budou pohybovat údajně kolem půl milionu korun.

Související