Zateplovací program Zelená úsporám se částečně rozhýbal. Za dva týdny po uvolnění podmínek se o dotace přihlásilo 97 lidí, dalších sto je připraveno žádost podat. Úředníkům trvalo pět měsíců než podmínky zmírnili. Za tu dobu peníze dostalo 107 lidí. Odborníci tak stále varují, že Česko peníze nestihne vyčerpat.

Stát má za prodej emisních povolenek Japonsku k dispozici 25 miliard korun. Samotné zájemce o dotace ale odrazovaly složité podmínky pro jejich získání. "Když spočítáme průměrnou výši dotace na jednoho žadatele, tak vychází, že k vyčerpání peněz potřebujeme ještě více než 19 tisíc žádostí. Za půl roku jich je přitom zhruba tři sta. Vážně hrozí, že do konce roku 2012 peníze domácnosti nevyčerpají,“ uvedl pro HN Richard Richtermoc, odborník na ekologické úspory ze společnosti Thermoil.

Pokud by Česko peníze nevyčerpalo, muselo by je vrátit zpět Japonsku. Tomu chce ale stát předejít. Když lidé dotace nevyužijí, zřejmě je nakonec utratí sám na zateplení veřejných budov.

Ministerstvo životního prostředí se zdržení neobává. "Předpokládáme, že se to změní, až recese odezní. Analytici se shodují, že by k tomu mohlo dojít zhruba v polovině příštího roku," řekl mluvčí ministerstva Jakub Kašpar. Uvolnění podmínek ale mělo podle odborníků přijít hned od počátku. Ministerstvo oponuje tím, že nejprve chtělo získat zpětnou vazbu od žadatelů.

Nyní se rozhodlo podmínky razantně zmírnit. Již dva týdny tak lidé mohou žádat peníze na zateplování panelových domů. To dosud nemohli. Pokud se lidé či bytová družstva rozhodnou zateplit celý panelový dům, aby roční spotřeba tepla byla na jeden byt 55 kilowatthodin na metr čtverečný, dostanou na něj dotaci 1050 korun, při hodnotě 30 kilowatthodin pak 1 500 korun.

Zájemci dostanou i dotace, pokud se rozhodnou vyměnit například jen stará okna za plastová. Musí tím ale snížit spotřebu na vytápění o 20 procent. Zda toho dosáhnou jim zjistí audit, který provede odborná firma. Navíc, nově i na audit mohou dostat příspěvek z programu.

Související