Poslanecká sněmovna se v úterý nerozpustila. Poslanci neschválili ani program schůze, jednání trvalo jen několik minut. Volby tak zřejmě proběhnou v řádném termínu, který vychází na konec května 2010.

Už před schůzí ČSSD překvapivě oznámila, že návrh na rozpuštění sněmovny, který by umožnil předčasné volby, nepodpoří. Stejně se vyjádřili komunisté.

Předseda ODS Mirek Topolánek ve sněmovně oznámil, že skládá svůj poslanecký mandát. 

Úterní dění jsme sledovali ON-LINE - ZDE 

Podle prezidenta Václava Klause je destabilizace politické situace výsledkem souboje politických stran s Ústavním soudem. Vinu nenesou strany. Termín voleb je podle něj nyní nejasný. Klaus to uvedl na dotaz novinářů ve Slovinsku po setkání s tamějším prezidentem.  

Šéf hejtmanské asociace a člen vedení ČSSD Michal Hašek popsal pro iHNed.cz okolnosti šokujícího verdiktu sociální demokracie: "Bylo to jednomyslné rozhodnutí grémia strany."

ČSSD se podle Haška rozhodla k překvapivému zlomu ze dvou hlavních důvodů: chce odvrátit hrozbu rozpočtového provizoria a také možnost, že by Ústavní soud i napodruhé vyhověl případné další stížnosti poslanců Melčáka a Ranince.

"Naše analýzy zdůvodnění prvního verdiktu Ústavního soudu ukazují, že toto nebezpečí tady je," řekl Hašek.

Volební kampaň zastavují i další politické strany. 

"Česká republika potřebuje nyní stabilní vládu více než kdy jindy a vláda Jana Fischera tuto odpovědnost musí převzít. Musíme schválit státní rozpočet, a k tomu potřebujeme fungující Poslaneckou sněmovnu. Musíme zachovat důvěru občanů ve fungující stát, v jeho instituce i představitele," uvedl Jiří Paroubek v prohlášení. 


Jak na situaci reagují politické strany? Přečtěte si prohlášení ČSSD, ODS, KDU-ČSL, Strany zelených, TOP 09 a Věcí veřejných.

(Pro zobrazení klikněte na název strany.)


Sněmovna nyní může dál jednat o zákonech, mimo jiné i o rozpočtu na příští rok.

I pro některé Paroubkovy spolupracovníky je to překvapení 

O rozhodnutí nejvyššího vedení ČSSD až do rána vůbec nevěděli ani někteří nejbližší spolupracovníci Jiřího Paroubka. Například Paroubkova pravá ruka ve sněmovně se o rozhodnutí vedení socialistů dozvěděla v úterý ráno až od reportérů iHNed.

"Je to pro mě velké překvapení, vůbec jsem o tom nevěděl. Předseda ale už v pátek říkal, že si nechá udělat právní analýzy, zda je postup sněmovny nenapadnutelný. A pravděpodobně dospěl k tomu, že je velké riziko, že Ústavní soud zákon, který umožňuje rozpustit sněmovnu třemi pětinami poslanců, znovu zruší," řekl serveru iHNed středočeský hejtman David Rath.

Pro EU je situace nepřehledná 

Vývoj na české politické scéně je v poslední době tak rychlý, že se pro partnery v Evropské unii stává poněkud nepřehledným. V Bruselu to v úterý naznačil šéf švédské diplomacie Carl Bildt, jehož země tento půlrok Unii předsedá. Český ministr zahraničí Jan Kohout připustil, že vysvětlovat českou situaci je v EU někdy pro české diplomaty poměrně složité.

Sledovali jsme online

 
15.9.2009 11:11 | 8:40
Poslanci dnes budou jednat o návrhu na rozpuštění Poslanecké sněmovny.
15.9.2009 11:11 | 9:00
Návrh na rozpuštění sněmovny musí schválit třípětinová, tedy ústavní většina poslanců. Musí pro něj tedy zvednout ruku nejméně 120 členů dolní komory. Pro rozpuštění sněmovny budou hlasovat poslanci ODS, TOP 09 a zřejmě KDU-ČSL. Poslanci ČSSD, KSČM a Strany zelených se o postupu radí.
15.9.2009 11:12 | 9:51
ČSSD překvapivě oznámila, že nepodpoří návrh na rozpuštění Poslanecké sněmovny a sociální demokraté jsou pro volby v řádném termínu. ČSSD podle šéfa strany Jiřího Paroubka zastavuje svou předvolební kampaň. Paroubek dodal, že sociální demokraté vyzývají ostatní strany k jednání o státním rozpočtu na příští rok a chtějí o něm jednat i s vládou premiéra Jana Fischera. Podle místopředsedy ČSSD a stínového ministra financí ČSSD Bohuslava Sobotky je nyní nejdůležitější zabránit rozpočtovému provizoriu. Důležité je proto zahájit ihned jednání o rozpočtu na příští rok.
15.9.2009 11:17 | 10:13

Bod o rozpuštění sněmovny na základě v minulých dnech narychlo přijatého ústavního zákona nechce 71 poslanců ČSSD ani zařadit na program dnešní schůze.

15.9.2009 11:18 | 10:20

ČSSD v podstatě zlikvidovala dosavadní dohody mezi stranami, které poté, co na základě rozhodnutí Ústavního soudu padly předčasné volby 6. a 7. října, narychlo změnily ústavu a doufaly v předčasné volby na počátku listopadu. "Česká republika potřebuje nyní stabilní vládu více než kdy jindy a vláda Jana Fischera tuto odpovědnost musí převzít. Musíme schválit státní rozpočet, a k tomu potřebujeme fungující Poslaneckou sněmovnu. Musíme zachovat důvěru občanů ve fungující stát, v jeho instituce i představitele," uvedl Paroubek v prohlášení.

Celé prohlášení si můžete přečíst ZDE

15.9.2009 11:19 | 10:40

Místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek vysvětlil, že k rozhodnutí nepodpořit rozpuštění sněmovny sociální demokraté dospěli poté, co si přečetli stanovisko ústavního soudce Ústavního soudu Jana Musila, že nyní zvolený postup by po případných předčasných volbách ústavní stížností mohl zpochybnit každý volič.

15.9.2009 11:20 | 10:50
Postoj sociálních demokratů nehlasovat o rozpuštění sněmovny představitele ostatních parlamentních stran překvapil. O dalším postupu před začátkem schůze nyní jednají.
15.9.2009 11:21 | 10:56
Předseda KSČM Vojtěch Filip řekl, že by osobně nehlasoval proti rozpuštění sněmovny, pro uchování současné sněmovny ale hovoří nutnost případného schvalování státního rozpočtu pro příští rok.
15.9.2009 11:22 | 11:00
Poslanec ODS Marek Benda uvedl, že postoji sociálních demokratů absolutně nerozumí. "Myslím, že je to pokračování snahy vedení ČSSD, pana (předsedy Jiřího) Paroubka destruovat tuto zemi snad do úplného zničení," řekl Benda.
15.9.2009 11:23 | 11:10
Předseda Strany zelených Ondřej Liška považuje obrat ČSSD za velmi podezřelý. Ani zelení prý nepodporují ohýbání ústavního zákona, volby by však podle Lišky měly být dřív než v červnu. Ideální termín by prý byl leden nebo únor 2009.
15.9.2009 11:24 | 11:15

Jan Fischer zůstane v premiérském křesle mnohem déle než plánoval. A s ním se otevírá možnost, jak vrátit do hry některé z rozpočtových škrtů ministra financí Eduarda Janoty. Čtěte zde

15.9.2009 11:27 | 11:34
"Vypadá to, že jsem o tom věděl, když jsem médiím řekl, že už nebudu podporovat Olgu Zubovou, ale dnešní rozhodnutí ČSSD je pro mě překvapením. Teď mě zajímá hlavně to, jak to bude s jejich volební kampaní, na které spolupracují s mojí firmou," řekl HN Jaromír Soukup, majitel společnosti Médea a mecenáš bývalé zelené poslankyně Olgy Zubové.
15.9.2009 11:34 | 11:41
Místopředseda Senátu Petr Pithart nehlasoval ani pro jednu ze změn ústavy. "Vrátili jsme se k logice parlamentní demokracie a z hlediska ústavnosti to je dobře," řekl Pithart, který kritizoval to, že by se Sněmovna podle své libosti sama rozpouštěla. Jiná úvaha je podle něho náhlý obrat ČSSD. Pokud se sněmovna rozpustí, smí se i napustit? Čtěte
15.9.2009 11:44 | 11:45
Komunista Jiří Dolejš řekl, že hrozba dalšího odložení voleb kvůli možnému verdiktu Ústavního soudu zavání Kocourkovem. Dohoda nad Janotovým balíčkem a státním rozpočtem nebude jednoduchá.
15.9.2009 11:45 | 11:56

Lidovci chtějí předčasné volby v listopadu, vyzvali ostatní strany, aby hlasováním k jejich konání přispěly. Šéf strany Cyril Svoboda tvrdí, že změna postoje Jiřího Paroubka je vrcholem cynismu a sobectví. "Paroubek shodil vládu a hlasoval protiústavně o předčasných volbách... Je to Jiří Paroubek, který destabilizuje naši zemi," řekl Svoboda. Poslanci lidovců nejsou vázani k tomu, zda umožnit hlasování o konání schůze, na které se mělo o rozpuštění hlasovat. Na otázku, zda lidovci podpoří Fischerovu vládu se Svoboda jednoznačné odpovědi vyhnul a odpovědnost přesunul na strany, které přechodný kabinet sestavovaly (ODS, ČSSD a Strana zelených ).

KDU-ČSL: Rozpočet na rok 2010 musí prosadit až příští vláda. Čtěte

Celé prohlášení lidovců si můžete přečíst ZDE

15.9.2009 11:56 | 11:59
Na otázku, zda lidovci podpoří rozpočet navrhovaný ministrem financí Janotou, řekl Svoboda, že nějaké návrhy stojí za úvahu. Vláda ho prý ale musí přehodnotit. "Dramatičtější musejí být škrty například v rezortu obrany, chybí tam některé kroky na straně výdajů," řekl Svoboda.
15.9.2009 11:59 | 12:07
Šéf ODS Mirek Topolánek řekl, že Paroubek opakovaně povyšuje osobní zájmy nad zájmy země. "Jiří Paroubek selhal. Politik, který během večera změní názor o 180 stupňů, je nedůvěryhodný," řekl Topolánek. Vyzval k co nejrychlejšímu předložení návrhu protikrizového rozpočtu (cca 160 miliard korun), s kterým by se spojilo hlasování o vyslovení důvěry Fischerově vládě. Pokud nebude polovina opatření na výdajové straně, vláda si prý vládnout nezaslouží.

Léčba začíná. Janota navrhne snížení platů všech lidí placených z rozpočtu. Čtěte
15.9.2009 12:07 | 12:08

Topolánek oznámil, že složí poslanecký mandát, pokud nebude rozpuštěna sněmovna. ODS dnes pro konání hlasování o rozpuštění sněmovny ruku zvedne. Mimo sněmovnu podle svých slov bude lidem prospěšnější.

Celé prohlášení předsedy ODS si můžete přečíst ZDE

15.9.2009 12:08 | 12:16

Strana Věci veřejné podporuje dnešní prohlášení politiků, ve kterém se přiklání k červnovému termínu voleb. „Naše protesty proti reakcím parlamentních stran vůči rozhodnutí Ústavního soudu nebyly zbytečné,“  říká Radek John, předseda strany Věci veřejné, který minulý týden společně s dalšími členy VV rozdával poslancům Ústavu České republiky na toaletním papíře.

Demonstranti vítali poslance toaletním papírem s nápisem Ústava České republiky. Čtěte

Prohlášení strany Věci veřejné si můžete přečíst ZDE

15.9.2009 12:16 | 12:28
Prezident Václav Klaus zatím nechce dělat definitivní soud nad postojem sněmovny k jejímu rozpuštění. Zatím jde jen o jednu stranu, reagoval na dnešní rozhodnutí ČSSD postavit se proti rozpuštění. Destabilizace politické situace je podle něj výsledkem souboje politických stran s Ústavním soudem. Vinu nenesou strany. Termín voleb je podle něj nyní nejasný.
15.9.2009 12:28 | 12:34
Poslanec TOP 09, bývalý ministr financí Miroslav Kalousek, prohlásil, že ze strany ČSSD to je  mimořádně nezodpovědný krok, který může pomoci jenom partikulárním zájmům strany, který půjde na účet země. "Je to už sága na nezodpovědnost, která začala svržením Topolánkovy vlády za ekonomické krize," dodal Kalousek. TOP 09 bude hlasovat pro rozpuštění, ve sněmovně ale bude zřejmě patřit k menšině.
15.9.2009 12:35 | 12:43

"Není nám jasné, co ČSSD získá, ale jsme si jisti, že na nezodpovědné kroky doplatí občané. Obrátíme se na poslance všech stran, aby hlasovali pro rozpuštění sněmovny," řekl Kalousek. "Zesměšnili jsme se opět před celou Evropou," řekl šéf TOP 09 Karel Schwarzenberg. ČSSD se prý definitivně podle Schwarzenberga zcela znedůvěryhodněla.

Celé prohlášení strany TOP 09 si můžete přečíst ZDE

15.9.2009 12:43 | 12:49
Kalousek řekl, že ČSSD bude mít tolik zodpovědnosti, aby, pokud se sněmovna nerozpustí, aby bez "reptání" kývla na úsporný rozpočtový Janotův balíček. Fischerova vláda má od TOP 09 podporu. Kalousek ale pořád doufá, že se sněmovna rozpustí, protože si poslanci vzpomenou na svůj slib: Slibuji věrnost České republice...
15.9.2009 12:49 | 12:55
Miroslav Kalousek řekl, že Janota protikrizovým návrhem rozpočtu nabízí kompromis a TOP 09 by více škrtala na výdajové straně. "Ale jsme připraveni bez reptání kompromisní návrh podpořit," řekl poslanec TOP 09. Kalousek kritizoval požadavky ČSSD, které si levicová strana klade jako podmínku pro schválení rozpočtu.


15.9.2009 12:55 | 13:00
TOP 09 také zastaví kampaň, pokud se sněmovna rozhodne nerozpustit se. "Bezesporu to ztíží naši situaci, nemáme takové penězovody jako velké strany," řekl šéf ODS Karel Schwarzenberg. Prostředky ale strana nepokládá za zbytečně utracené, alespoň se prezentovala.
15.9.2009 13:00 | 13:05
ČSSD dává prý přednost zájmům republiky před vlastními. Jiří Paroubek ukázal průzkumy veřejnoho mínění, ve kterých by jeho strana jasně vyhrála. "Cítíme se silní na podzim vyhrát volby," řekl šéf ČSSD. Paroubek poté přečetl prohlášení, ve kterém kritizoval rozhodování Ústavního soudu, jenž by podle ČSSD prý znovu ústavní zákon na rozpuštění sněmovny zrušil. ČSSD zopakovala, že chce okamžitě zahájit jednání s přechodnou vládou o rozpočtu. "Naše země si nemůže dovolit riziko rozpočtového provizoria," řekl místopředseda strany Bohuslav Sobotka.  

ČSSD a ODS ve výhodné pozici: Škrty se vrací do hry, udělá je Fischer. Čtěte
15.9.2009 13:08 | 13:14
Kroky ČSSD kritizovali především politici z ODS. Podle předsedy Senátu Přemysla Sobotky se sociální demokracie asi "zbláznila". "Viník celé té situace, ve které jsme se ocitli, tak degradoval celou českou politiku na bandu šašků, protože jinak to říct nemůžu," řekla místopředsedkyně sněmovny Lucie Talmanová. Podle exministra průmyslu Martina Římana (ODS) by bylo nejlepší, pokud by se podařilo dát dohromady 120 hlasů a rozpuštění sněmovny za pomoci nezařazených poslanců a KSČM prosadit. Je však ale skeptický. ČSSD potřebuje k tomu, aby se nerozpustila, jen dalších deset hlasů.
15.9.2009 13:14 | 13:18

Poslanci pravděpodobně nedají dohromady potřebných 120 hlasů pro rozpuštění sněmovny. KSČM se totiž hlasování zdrží. Volby tak budou s nějvětší pravděpodobností až příští rok.

Volby v řádném termínu: Bylo to jednomyslné rozhodnutí, říká hejtman Hašek. Čtěte

15.9.2009 13:21 | 13:27

Současná Poslanecká sněmovna se nerozpustí bez hlasů z ČSSD, která tento krok odmítla podpořit. Sociální demokraté mají 71 poslanců; odmítnout rozpuštění sněmovny, pro které je nutný souhlas 120 poslanců, by tak muselo pomoci dalších deset členů dolní komory. Tuto pomoc slíbili komunisté, jichž je 26, a také čtveřice poslanců Strany zelených. Dohromady tvoří většinu 101 hlasů, rozpuštění sněmovny tak zřejmě nebude ani zařazeno na program schůze dolní komory.

15.9.2009 13:23

13:23

Vývoj na české politické scéně je v poslední době tak rychlý, že se pro partnery v Evropské unii stává poněkud nepřehledným. V Bruselu to dnes naznačil šéf švédské diplomacie Carl Bildt, jehož země tento půlrok unii předsedá. Český ministr zahraničí Jan Kohout připustil, že vysvětlovat českou situaci je v EU někdy pro české diplomaty poměrně složité.

15.9.2009 13:28 | 13:28

Místopředseda ČSSD a stínový ministr financí Bohuslav Sobotka zopakoval, že rozpočet by měl mít co nejmenší deficit a obsahovat opatření proti krizi a nezaměstnanosti. Sociální demokracie je připravena debatovat o návrzích, které k tomu povedou, ale nepoškodí středněpříjmové a nízkopříjmové skupiny. Součástí návrhů by mělo být zvýšení daňové progrese, odbourání slev na sociální pojištění. Daň z příjmů právnických osob by se měla mírně zvýšit. Pro ČSSD je nepřijatelný návrh na škrty v sociální oblasti 12 až 16 miliard. Pro důchodce chtějí valorizaci důchodů nebo třináctý důchod ze zisků energetické společnosti ČEZ. Požadují zvýšení zdravotního pojištění pro státní pojištěnce, dodal místopředseda.

 

15.9.2009 13:56 | 13:51
Poslanec Miloš Melčák řekl serveru Novinky.cz, že už neuvažoval o tom, že by podával opět stížnost k Ústavnímu soudu.
15.9.2009 13:56 | 13:40
Komunisté necítí odpovědnost, aby hlasovali o rozpuštění sněmovny. Pokud se bude hlasovat KSČM se zdrží. Komunisté ale chtějí rychle svolat další 62. schůzi sněmovny, kde by se řádně projednával státní rozpočet. Jeho schvalování chce KSČM, stejně jako ODS, spojit s hlasováním o důvěře přechodné vládě Jana Fischera. Komunisty prý obrat ČSSD upřímně překvapil.
15.9.2009 13:56 | 13:55
Změna postoje ČSSD je nevěrohodná a trapná. Straně nelze věřit čistotu pohnutek, tvrdí šéf Strany zelených Ondřej Liška.  "Rozumí někdo v ČR, co vlastně ČSSD chce," ptá se dál Liška, který zopakoval, že zelení jsou k přijaté novele ústavního zákona konzistentní a stále s ní nesouhlasí. Navrhují odlišný postup pro rozpuštění sněmovny a vyhlášení voleb, který by šel ústavně čistou cestou. Zelení chtějí nyní jednat o rozpočtu.
15.9.2009 14:07 | 14:09
Poslanci se scházejí k jednání. Je otázka, zda se vůbec hlasování o rozpuštění sněmovny uskuteční. Pro jsou pouze ODS a TOP 09.
15.9.2009 14:09 | 14:11

O jednání sněmovny je velký zájem. Parlamentní server hlásí, že byl překročen maximalni počet uživatelů.

15.9.2009 14:11 | 14:12

Poslanci nyní hlasují o návrhu schůze.

15.9.2009 14:14 | 14:14

Sněmovna neschválila návrh na program schůze a o svém rozpuštění nejednala. Šéf ODS Mirek Topolánek předstoupil před poslance a řekl, že se vzdává mandátu poslance. Schůze tak po pár minutách skončila a sněmovna ve své práci bude pokračovat dál. Volby zřejmě budou až v květnu.

15.9.2009 14:38 | 14:42
Premiér Jan Fischer je rozhodnutím ČSSD překvapen a dozvěděl se ho z médií. Mandát prý měl pouze do říjnových předčasných voleb. Premiér žádá rychlou dohodu stran o tom, jaká vláda zemi povede do voleb. Pokud by měla současná vláda pokračovat, žádá Fischer obnovu mandátu. Své další vládnutí prý Fischerův kabinet spojuje s dohodou na úsporném rozpočtu (170 miliard).