Premiér Jan Fischer v úterním vystoupení upozornil, že svoji vládu sestavoval s tím, že její mandát končí po předčasných říjnových volbách. Vyzval proto politické strany, aby sestavily novou vládu, nebo schválily nový mandát pro vládu současnou.

Fischer reagoval na rozhodnutí Poslanecké sněmovny neukončit práci a volby odsunout až na řádný termín, který vychází na květen 2010. 

Premiér má ale pro pokračování ve vládě podmínku - sněmovna schválí schodek státního rozpočtu na příští rok ve výši maximálně 170 miliard korun. To v podstatě znamená přijetí rozpočtových škrtů ministra financí Eduarda Janoty.

Dosavadní návrh rozpočtu, bez Janotových rozpočtových restrikcí, počítá s rekordním schodkem 230 miliard korun.

Fischer také vyjádřil nemalé překvapení nad tím, že se o postoji ČSSD neschválit rozpuštění sněmovny dozvěděl až ze sdělovacích prostředků.

Na Janotův balíček zahrnující zvýšení některých daní a snížení sociálních dávek zatím slíbili kývnout politici TOP 09 a Strany zelených. Ostatní mají výhrady, a to z odlišných pohledů.

Sám ministr Janota v úterý podle ČTK poznamenal, že zájem o spolupráci s ním nad balíčkem zatím politické strany neměly. "Já jsem konstatoval, že kromě rozhovoru s Mirkem Kalouskem (TOP 09) a krátké schůzky s Janem Mládkem (ČSSD) jsem o rozpočtu nejednal vůbec," řekl. Připraven je prý jednat s každým, některé sociálnědemokratické návrhy prý však do jeho představy nezapadají.

"Doufám, že to bude jiné jednání, než probíhalo dosud. Pan ministr Janota nám dal balík a řekl berte, nebo nechte. My chceme hovořit o jednotlivých věcech a máme další návrhy," prohlásil v úterý předseda ČSSD Jiří Paroubek. 

Prohlášení premiéra Jana Fischera k politické situaci:
(text pokračuje pod boxem)

V souvislosti s tím, že Poslanecká sněmovna dnes nerozhodla o svém rozpuštění, což pravděpodobně povede k vypsání parlamentních voleb až v řádném termínu roku 2010, sděluji:

1. Rozhodnutí ČSSD nepodpořit rozpuštění Poslanecké sněmovny jsem se dozvěděl dnes dopoledne ze zpráv médií a neskrývám nad tím své překvapení. Podobně jako většina občanů České republiky jsem byl totiž přesvědčen, že všichni představitelé politických stran, kteří v minulých dnech prosazovali legislativní změny s cílem vyvolat co nejdříve předčasné volby, mají všechny své kroky zodpovědně promyšleny a připraveny. 

2. Do funkce předsedy vlády jsem byl jmenován na základě dohody politických stran ze dne 5. dubna 2009. Mandát jsem přijal s vědomím a závazkem, že vláda, kterou sestavím, bude zemi vést pouze do předčasných parlamentních voleb v říjnu letošního roku. Tomu odpovídá i půdorys vlády, obsazení jednotlivých resortů a její programové prohlášení. 

3. Předpokládám, že parlamentní politické strany rychle dospějí k většinové dohodě o tom, jaká vláda povede zemi do termínu řádných voleb. Do té doby bude současná vláda odpovědně vykonávat svůj mandát a spravovat zemi v intencích svého programu. Ujišťuji občany naší země, že chod všech institucí státu je řádně zajištěn a členové vlády vykonávají své povinnosti. 

4. Pokud by výsledkem politických jednání bylo rozhodnutí, že odpovědnost za správu státu ponese i nadále vláda pod mým vedením, považuji za nezbytné, aby mi byl v této věci obnoven mandát. Za nutnou podmínku pro takový krok pak považuji dohodu o přijetí nutných úsporných opatření, a to tak, aby rozpočet na příští rok respektoval závazek současné vlády a deficit nepřekročil 170 miliard korun, tedy cca 5 procent HDP. 

Jan Fischer

předseda vlády ČR 

Vláda má před sebou řadu rozhodnutí, musí například vyřešit několik privatizací, vybrat eurokomisaře a zvážit, zda má zavést šrotovné.

Někteří ministři svůj mandát plánovali striktně na omezenou dobu, například ministr životního prostředí Ladislav Miko má půlroční dovolenou, o jejím prodloužení bude muset jednat s vedením Evropské komise. ČTK nedávno řekl, že si není jist, jak by takové jednání dopadlo. 

Jiří Paroubek v úterním prohlášení uvedl: "Česká republika potřebuje nyní stabilní vládu více než kdy jindy a vláda Jana Fischera tuto odpovědnost musí převzít. Musíme schválit státní rozpočet, a k tomu potřebujeme fungující Poslaneckou sněmovnu. Musíme zachovat důvěru občanů ve fungující stát, v jeho instituce i představitele."