ZELENÍ VYZÝVAJÍ K BEZODKLADNÉMU JEDNÁNÍ O ROZPOČTU

Praha, 15. září 2009,  14:00 hodin

Strana zelených považuje změnu postoje ČSSD o 180 stupňů za nevěrohodnou a trapnou. ČSSD najednou operuje argumenty SZ z minulého týdne, ač se jim ještě před několika dny vysmívala. Rozdíl je ten, že ČSSD nelze věřit slova o čistotě jejich pohnutek, neboť argumenty, které ukazovaly na nebezpečí těchto ústavních změn, zelení poslanci přednesli již minulý pátek a v souladu s nimi nepodpořili kvapnou a nedomyšlenou změnu Ústavy. ČSSD teď pracně hledá způsob, jak tuto nevěrohodnou změnu postoje zdůvodnit.

ČSSD se opírá o právní analýzu, na kterou jsme upozorňovali již po zveřejnění nálezu Ústavního soudu minulý týden. ČSSD nejedná takto nezodpovědně poprvé. Uprostřed evropského předsednictví svrhla vládu, aniž by věděla, co nastane pak. Nyní spolu s ODS a TOP09 prosadila nový ústavní zákon, jehož použití o tři dny později považuje za rizikové pro českou demokracii. Rozumí ještě někdo tomu, co sociální demokracie vlastně chce?

Zelení byli a jsou od počátku zcela konzistentní: změna Ústavy, kterou přijala Poslanecká sněmovna a Senát, podle nás představuje riziko opětovného zrušení Ústavním soudem, navíc neobsahuje žádné ústavní pojistky a je podle nás zneužitelná. Proto jsme nepodpořili tuto změnu Ústavy a proto jsme jasně řekli, že kvůli ústavním rizikům nepodpoříme ani rozpuštění Sněmovny.

„Postoj Strany zelených, narozdíl od ČSSD, ODS i TOP09, nebyl motivován účelově. Nebojíme se brzkého termínu voleb, preference SZ postupně rostou, a prostředky již vynaložené na kampaň pro nás nejsou důvodem pro ohýbání Ústavy. Jasně jsme řekli, že mámě řešení jak pro co nejbližší termín předčasných voleb, tak i pro urychlené schválení státního rozpočtu",  říká Ondřej Liška, úřadující předseda SZ.

Z těchto důvodů SZ již minulý týden navrhla, aby se situace řešila ústavně čistou cestou, kdy vláda spojí hlasování o některém zákonu s důvěrou. Pokud se na něm Sněmovna neusnese do tří měsíců, vyhlásí prezident předčasné volby, v tomto případě na únor 2010.

„Proto znovu vyzýváme ostatní parlamentní strany k bezodkladnému jednání o rozpočtu. Cesta k předčasným volbám, kterou jsme navrhli, by umožnila jeho schválení a zabránila rozpočtovému provizoriu. Zelení podporují úsporný rozpočet na půdorysu návrhu ministra Janoty, protože je to v dané situaci jediný rozumný kompromis. Odkládání tohoto kroku, či dokonce nečinnost, je naopak nejhorším možným řešením", říká Ondřej Liška.

Litujeme, že ostatní politické strany jednaly krátkozrace a naše argumenty nebraly vážně. Mohli jsme dnes již být na cestě ke schválení státního rozpočtu i k předčasným volbám, a to ústavně zcela čistou cestou.

„Situace má dalekosáhlé důsledky pro českou politiku - předsedové některých stran skládají poslanecký mandát, jiné bankrotují nebo budou nuceny změnit název. Česká republika je opět jednou pro smích. Změna klimatu v české politice je nutnější než kdykoliv v minulosti", dodává Liška.

Související