Prezident Václav Klaus pozval na středu na Hrad předsedy nejsilnějších stran Mirka Topolánka (ODS) a Jiřího Paroubka (ČSSD).

Politici by měli jednat s hlavou státu o řešení politické a ekonomické situace v zemi. Klaus tak reagoval na úterní rozhodnutí ČSSD nepodpořit ve sněmovně rozpuštění dolní komory, což znemožnilo vypsat na počátek listopadu předčasné volby.

"Jsem velmi zneklidněn posledním vývojem situace. Nyní je nutné, dát české veřejnosti jasné sdělení, jak budeme postupovat dál. Vyzývám politické strany i vládu k maximální zodpovědnosti a k úsilí přispět k řešení hlavních problémů dneška, především rozpočtových a ekonomických. Jsem připraven okamžitě pomoci k zajištění normálního chodu našeho státu," stojí v prohlášení Hradu

Sněmovna se sejde na konci září

Poslanci začnou projednávat další zákony pravděpodobně 30. září. Vyplynulo to ze slov předsedy sněmovny Miloslava Vlčka (ČSSD). Ještě tento týden ve čtvrtek se podle něho sejde organizační výbor, který vytvoří návrh toho, co by poslanci měli projednat.

"Musím dodržovat lhůty, které mám předepsané, poslanci musí o schůzi vědět nejméně pět dní předem. Takže to příští týden asi nebude," řekl ČTK Vlček. Doplnil, že poslanci budou mít v návrhu programu všechny body, které čekají na projednání. "Je jich asi 220," doplnil. Z toho zákonů je přibližně 150.

Poslanci by mohli projednat i balíček úsporných opatření ministra financí Eduarda Janoty. "Musím se domluvit s premiérem, abych věděl, kdy do sněmovny pošlou balíček opatření, protože bychom alespoň první čtení měli udělat předtím, než začneme řešit rozpočet," uvedl Vlček.

Premiér Jan Fischer je ochotný dál vést zemi jen tehdy, pokud sněmovna schválí schodek státního rozpočtu na příští rok ve výši maximálně 170 miliard korun. To v podstatě znamená přijetí Janotových rozpočtových škrtů. 

Návrh rozpočtu na rok 2010 by vláda měla sněmovně poslat nejpozději 30. září. Zatím se počítá, bez Janotových rozpočtových restrikcí, s rekordním schodkem 230 miliard korun.

Podle Bohuslava Sobotky (ČSSD) je možné, aby sněmovna rozpočet schválila do konce roku. 

Učitelé, volební systém, náhubkový zákon...

Mezi zákony, které čekají na schválení, je například novela zákona o pedagogických pracovnících. Novela by měla být schválena do konce roku, protože upravuje lhůty pro studium učitelů bez vysokoškolského vzdělání. Většině z nich totiž tento termín vyprší 31. prosince a k tomuto datu by museli opustit školy.

Na schválení také čeká zákon o Státním fondu rozvoje bydlení, podle kterého by fond dostával každoročně dotaci ze státního rozpočtu.

Dále by se poslanci mohli věnovat například novele náhubkového zákona, která má za určitých podmínek umožnit zveřejnění údajů o obětech trestných činů, celoročnímu víkendovému zákazu jízd kamionů, hned třem novelám o přímé volbě prezidenta nebo zákonu, který mění volební systém a zavádí bonus pro vítěze.