Místo platů leckdy přesahujících i sto tisíc korun by poslanci příště mohli na výplatních listinách najít pouze osm tisíc. Snížení poslaneckých platů na úroveň minimální mzdy navrhl jejich kolega nezařazený poslanec Juraj Raninec. Má jít o protikrizové opatření, které by platilo do červnových řádných voleb.

"Je to kvůli krizi a kvůli nejasnostem při jednání o ústavním zákonu. Myslím si, že sněmovna si ani nic jiného nezaslouží," řekl po podání zákona Raninec. Doplnil, že i ministr financí Eudard Janota navrhuje ve svých opatřeních snížení platů veřejné správě. "Měli bychom jít příkladem," zdůraznil.

Snížení platů chce zajistit novelou zákona o platu představitelů státní moci. Ta je navržena tak, aby mohla být schválena v jednom čtení. Do zákona chce zařadit paragraf, který by umožnil dočasné snížení poslaneckých platů až na minimální mzdu. Ta je v současnosti podle důvodové zprávy zákona osm tisíc korun měsíčně za 40 hodinovou týdenní pracovní dobu. "Náhrady by se pak vypočítávaly z toho, takže by byly třeba dva tisíce," podotkl Raninec.

Podporu pro zákon zatím zajištěnou nemá. "Samozřejmě o tom budu vyjednávat. Kolegy chci přesvědčit tím, že je ekonomická krize, kterou jsme do určité míry zapříčinili my jednáním ve sněmovně. Mohlo by to přispět i k částečnému obnovení důvěry ve sněmovnu," uvedl Raninec.

Základní poslanecký plat je nyní 61.400 korun. Další peníze získávají zákonodárci za práci ve výborech či komisích. Například předseda výboru nebo komise má 86.400 korun. Kromě toho pobírají platové náhrady, které jsou paušální, nedaněné a nemusejí se proúčtovat. Na reprezentaci a stravné dostávají poslanci 9100 korun, náhrada za cestovné se pohybuje od 22.800 do 34.200 korun. Vypočítává se podle vzdálenosti volebního obvodu od Prahy.