Představitelé ODS se ve čtvrtek sešli s ministrem financí Eduardem Janotou, který jim představil detaily svých úsporných opatření pro příští státní rozpočet. Proti původním informacím není v balíčku úspor omezení stavebního spoření, naopak obsahuje návrh na zvýšení obou sazeb daně z přidané hodnoty o procentní bod a návrh na zvýšení daně z nemovitostí. Zvýšení DPH by mělo být jen pro příští rok. ČTK to po jednání řekl poslanec ODS a účastník schůzky Michal Doktor.

"Pan ministr Janota se schází se všemi zástupci stran, kteří o to projeví zájem. Tak, jako se sešel například v úterý s Bohuslavem Sobotkou (ČSSD), aby probírali otázky úsporného balíčku, tak se dnes sešel se zástupci ODS," potvrdil na dotaz ČTK mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob. Podle původních informací mělo jít o schůzku odborníků ODS se členy někdejší Národní ekonomické rady vlády (NERV).

"Obsah jednání nebudu blíže komentovat, ale faktem je, že pan ministr se snaží, aby balíček měl šanci projít Poslaneckou sněmovnou," dodal mluvčí. "Chceme deficit kolem 170 miliard korun," zdůraznil. 

S Janotou jednal i Topolánek 

Jednání s Janotou se podle Doktora zúčastnil také předseda ODS Mirek Topolánek, ekonomický expert strany Martin Kocourek, náměstek ministra financí Ivan Fuksa, ministr dopravy Gustáv Slamečka a místopředseda sněmovního rozpočtového výboru Pavel Suchánek.

Jednání s Janotou mělo podle Doktora sloužit k nalezení pozice přijatelné i pro ODS. Janotovy návrhy prý neobsahují například zavedení další sazby daně z příjmů zaměstnanců a živnostníků.

Výsledkem dohody podle Doktora by mohl být rozpočet se schodkem 165 miliard korun.

Občanští demokraté jsou podle něj ochotni ustoupit od slev na pojistném, které navrhla Topolánkova vláda a které už platí. Na oplátku navrhují, aby sociální demokraté ustoupili od šrotovného a dalších opatření v zákoně o podpoře hospodářského růstu, který ČSSD prosadila.

Kocourek by měl zastoupit ODS při pátečním jednání na ministerstvu financí. Toho by se měli zúčastnit zástupci všech parlamentních politických stran. V pondělí by pak mohla vláda definitivně o návrhu škrtů rozhodnout.

Související