Odstoupení amerického prezidenta Baracka Obamy od protiraketového štítu v Polsku a v České republice je vynikající zprávou pro všechny, kteří chtějí uklidnit transatlantické vztahy a vést konstruktivní dialog s Ruskem. Obě středoevropské země by se měly také vzdát svých snů o privilegovaných vztazích s Američany. Takový názor prezentuje den po americkém rozhodnutí francouzský list La Figaro. Podle něj se Češi a Poláci musí spolehnout v otázce obrany na Evropu. V podobném duchu hovoří také tisk v jiných evropský zemích, který spatřuje v gestu Obamy jasnou motivaci k tomu, aby se o sebe Evropa v obraně postarala sama.

"Pro nás, Evropany, může být rozhodnutí Baracka Obamy jen pozitivní. Češi a Poláci budou muset přestat snít o privilegovaných vztazích s Amerikou a brát vážně své evropské závazky, zejména v oblasti obrany. A co se našich vztahů s Ruskem týče, je v zájmu nás všech, aby nebyly diktovány provokacemi, ať pocházejí odkudkoli," píše La Figaro.

Vztahům s Ruskem se věnuje také dánský deník Berlingske Tidende. "Vše nasvědčuje tomu, že Obama stahuje plány, které tak dráždily Rusko. Je jen chvályhodné, že Obama usiluje o jaderné uvolnění a zlepšení vztahů s Ruskem. Historické zkušenosti nás učí, že je chytřejší jednat s Moskvou z pozice síly než se snažit vyjednávat ve slabé chvíli. Obama proto nyní musí své evropské spojence přesvědčit, jak navázat lepší vztahy s Ruskem, aniž by se Západ oslabil. Musíme být schopni zachovat naši sebeobranu proti darebáckým státům," napsal list ve svém pátečním vydání.

Štít by nepřinesl větší bezpečí

"Protiraketové střely a radar, které měly být umístěny v obou zemích střední Evropy, by jim nepřinesly více bezpečí. Nepředstavovaly by ani větší vojenskou hrozbu pro Rusko navzdory tomu, že Vladimír Putin křičel, jako kdyby ho na nože brali. Pravděpodobnost, že jednoho dne by mohly chránit Spojené státy před odpálením íránské rakety, byla ještě menší," stojí dále v komentáři La Figaro.

Také ostatní evropský tisk se vyjádřil k novému plánu americké administrativě smířlivě a s pochopením. Podle většiny předních deníků zemí EU je jasné, že jde Obamovi o vztahy s Ruskem. Většina listů ale upozorňuje na to, že americký prezident bude muset vyvinout úsilí, aby si získal zpět své polské a české přátele.

Nejen pro obě země ze střední Evropy, ale i pro její zbytek je nový směr americké diplomacie signálem, že se evropská obrana musí postavit na vlastní nohy. "Zvrat v americké politice představuje ale především lekci pro společnou evropskou obrannou politiku jako celek. Pouze dodržováním společné linie si může Evropa zajistit vlastní bezpečnost. Spojené státy totiž i pod Obamovou vládou tvrdě hájí své zájmy, ať už jsou diktované geostrategickými nebo ekonomickými nutnostmi. Pokud nebudou Evropané vystupovat stejně rozhodně - a to je možné jen v jednotě - stanou se zbytečnými," vyjádřil se k této otázce rakouský deník Der Standard.