Míra nezaměstnanosti v roce 2010 podle Svazu průmyslu a dopravy pravděpodobně neklesne pod deset procent. V diskusním pořadu České televize Otázky Václava Moravce to řekl viceprezident svazu Jaroslav Hanák. Ministerstvo financí počítá pro příští rok při tvorbě státního rozpočtu s nezaměstnaností kolem 8,5 procenta a s touto mírou také počítá, pokud jde o plánované výdaje související s nezaměstnanými.

Podle posledních údajů ministerstva práce a sociálních věcí byla srpnová míra nezaměstnanosti nejvyšší za téměř tři a půl roku. Z červencových 8,4 procenta stoupla na 8,5 procenta.

Míru nezaměstnanosti očekávanou ministerstvem financí zpochybnil v diskusi i bývalý člen ODS a exministr financí Vlastimil Tlustý. Také podle něj může být příští rok bez práce víc než 12 lidí ze 100.

Odboráři, podnikatelé a někteří politici také zpochybňují odhady ministerstva financí týkající se vývoje ekonomiky v roce 2010. Zatímco resort Eduarda Janoty počítá s růstem kolem 0,3 procenta, odhaduje Tlustý propad až o pět procent. Pokles hospodářství o dvě procenta očekávají také odbory. Pokles ekonomiky odhaduje pro příští rok i viceprezidenta Svazu průmyslu a dopravy. "Určitě to nebude kladné číslo," řekl Hanák.

Návrh státního rozpočtu, který počítá s růstem ekonomiky v roce 2010 o půl procenta a se zmíněnou nezaměstnaností 8,5 procenta, projedná v pondělí Fischerova vláda. Bude se totiž pokoušet schválit návrhy, které by plánovaný schodek 231 miliard srazily na 157 miliard korun. Na tomto schodku se v pátek na schůzce s ministrem financí domluvili experti politických stran.

Související