Kubistické dílo Emila Filly Zátiší s mandolínou bylo na dnešní aukci společnosti Galerie Art Praha v pražském hotelu Hilton vydraženo za 9,1 milionu korun bez aukční přirážky. Samostatná dražba tohoto oleje na plátně s vyvolávací cenou 2,5 milionu korun trvala téměř 10 minut a uvedla účastníky aukce do varu. Okamžiky napětí se střídaly s oživením v sále při vyšších příhozech. Těch bylo celkem šestatřicet.

Hned při prvním se cena draženého obrazu zvedla o celý jeden milion korun. V řadě dalších příhozů vyzkoušeli dražitelé nervy svých konkurentů i hlasitě vyslovenými částkami, které kupní cenu zvýšily o 700.000, 500.000 a 300.000 korun. Cena obrazu jinak během aukce rostla po 100.000 korunách.

Fillovo zátiší, které autor vystavoval i na Benátském bienále a také v roce 1934 v Pittsburghu, bylo ve slavné sbírce klasiků české moderní malby bývalého ředitele Kunsthalle v Düsseldorfu Jaroslava Borovičky. Kolekce byla v 50. letech zabavena státní bezpečností a zátiší se tak dostalo nejprve do pražské Národní galerie a pak do Oblastní galerie v Olomouci. Majiteli byla navrácena až po listopadu 1989.

Nejdražší dílo Emila Filly prodané na českém aukčním trhu je obraz Dívka s mandolínou, vydražené loni v květnu za 11 milionů korun. V současnosti zaujímá 9. až 10. místo celkového žebříčku. Domácí rekord drží již téměř dva roky obraz Františka Kupky s názvem Élévation (Výšky) IV, prodaný za 22,1 milionu korun. Obě díla vydražila společnost 1. Art Consulting, která spolu s galerií Art Praha patří k nejvýznamnějším českým aukčním síním.

Kubistické Fillovo zátiší tak v historické tabulce dražeb prací tohoto autora zaujalo druhé místo. Na třetí příčku odsunulo obraz nazvaný Žena v křesle s knihou stejného autora, který byl loni vydražen za částku 8,9 milionu korun.

V žebříčku všech prodaných děl na aukcích se Zátiší s mandolínou umístilo na 16. místě.

Související