V pondělním pražském ranním závodě z Radotína na Smíchov porazili cyklisté automobil i vlak. Do cíle přijeli o šest minut dříve než posádka auta, informoval ČTK mluvčí Českých drah Radek Joklík.

Závodu, který byl završením Evropského týdne mobility, se zúčastnilo téměř 70 závodníků, především dětí z radotínské základní školy. Některé na trasu vyrazily na kole, další vlakem, autem a autobusem.

"Vzkaz Evropského týdne mobility je jasný. Veřejná doprava a kolo jsou nejrychlejší. Auto nemá šanci,“ řekl po dojezdu radní pro životní prostředí Petr Štěpánek (SZ), který dojel na kole jako první do cíle.

Nejpomalejší cesta? Autobusem

Soutěžící odstartovali v 08:15 z parkoviště P+R v Radotíně a jejich úkolem bylo co nejdříve dorazit do cíle na nádvoří centra Anděl City na Smíchově. Smyslem závodu bylo podle Joklíka prověřit rychlost různých druhů dopravy.

Jako první na místo dojeli za 19 minut cyklisté, o tři minuty později byli na Smíchově jejich kolegové, kteří jízdu na kole spojili s cestováním vlakem. Dětem, které jely vlakem a následně metrem a tramvají, cesta trvala 24 minut, byly tak o minutu rychlejší než posádka automobilu. Jako poslední přivezl své pasažéry autobus, a to za 43 minut.

Evropský týden mobility pořádá pražský magistrát, který se tak připojil k dalším státům Evropské unie. Trvá od 16. do 22. září, v jeho rámci se konalo několik akcí propagujících různé alternativní způsoby dopravy a připomínaly Pražanům, že automobilová doprava narůstá.