Pracovníci finančního odboru litvínovské radnice za asistence strážníků začali v pondělí exekučně zabavovat majetek dlužníků města v problémovém sídlišti Janov. Současně působí v sídlišti i dva týmy soudního exekutora z Plzně.

Město podle starosty Daniela Voláka (ODS) začalo vymáhat 400 pohledávek od 200 dlužníků za neuhrazené pokuty a přeplacené dávky ve výši 3,5 milionu korun. "Exekuce budou trvat tak dlouho, dokud všechny peníze nevymůžeme," řekl.

Správci daně v pondělí zabavili movité věci dlužníků v hodnotě 50.000 korun v devíti bytech. "Kromě televizoru to byly přehrávače, mobilní telefony, zlato či vrtačka. Zdá se, že exekuce budou mít úspěch. Při jedné z nich se v sídlišti seběhli lidé. Po zjištění, co se děje, se ptali, kam mohou přijít dluh uhradit," sdělila ČTK mluvčí města Eva Maříková.

Pracovníci radnice v bundách a čepicích s nápisem Správce daně vymáhají pohledávky z neuhrazených pokut a přeplatků sociálních dávek, exekutor se řídí soudním rozhodnutím a může zabavit také majetek ve výši pohledávky z nezaplaceného nájemného.

Jedna návštěva a dluh byl zaplacen

Správci daně zazvonili v devět ráno na jeden z bytů v janovském sídlišti. "V bytě byla jen dcera dlužníka, později přišla manželka a švagr. Naši pracovníci nalezli peníze, které spolu s jedním videopřehrávačem zabavili. Hodnota peněz a hudebního nosiče odpovídala výši dluhu," řekla Maříková.

Ve druhém bytě městští exekutoři dlužníka nenašli. Byt už prodal jinému muži, je v něm však stále trvale přihlášen. "I když se dlužník sám přihlásil, správci daně postupovali v souladu se zákonem a novému majiteli odebrali televizor. Skutečný dlužník jej může do čtvrtka vyplatit, potom televizor vrátíme majiteli. Pokud se tak nestane, musí majitel bytu prokázat, že televizor je jeho," doplnila Maříková.

Exekuce podle ní budou pokračovat minimálně jedenkrát týdně, vždy jiný pracovní den. "Jde o to, aby si dlužníci nezvykli na nějakou pravidelnost a nezneužívali toho. V tomto týdnu se ale mohou připravit na ještě jednu návštěvu správců daně," dodala mluvčí.

Nulová tolerance vůči narušitelům pořádku

Pohledávky sedmadvacetitisícového Litvínova činí 50 milionů korun. Polovinu této částky tvoří pohledávky z neuhrazených pokut, poplatků a neoprávněně vyplacených sociálních dávek, dalších asi 25 milionů lidé dluží za neuhrazené nájemné a služby spojené s bydlením. "Zabavené věci budou uskladněny. Jejich původní vlastníci si je mohou odkoupit, čímž umoří dluh. Pokud nebudou mít zájem, město movité věci vydraží a výtěžek si odečte z pohledávky," vysvětlila Maříková.

V janovském sídlišti žije na 6000 obyvatel. Sestěhováni do něj byli sociálně slabí obyvatelé z různých koutů země. Je mezi nimi mnoho nezaměstnaných, zejména Romů, kteří nemají zájem o vzdělání a mají problémy s dluhy.

Městští exekutoři působí od konce srpna i v nedalekém Chomutově. Vedení města posílilo odbor ekonomiky fyzicky zdatnými zaměstnanci, kteří jsou schopni práci v terénu vykonávat. Město přestalo využívat služeb najatých soudních exekutorů, stát podle primátorky Ivany Řápkové (ODS) v pomoci s bojem proti nepřizpůsobivým a neplatičům selhal, na exekutory je vyvíjen enormní tlak a odstupují od spolupráce.

Litvínov i Chomutov vyhlásily nulovou toleranci dlužníkům, prostitutkám, narkomanům i lidem, kteří narušují veřejný pořádek a dopouštějí se přestupků či trestných činů.