Pokud poslanci schválí návrh ministra financí Eduarda Janoty, bude muset český prezident Václav Klaus vyplnit daňové přiznání za rok 2010 jinak, než byl zvyklý. Zcela nově by si musel zdanit paušální náhrady, které nyní dosahují 190 600 korun. Do výše 145 000 korun by prezident danil patnácti procenty. Vše nad tuto částku pak 23 procenty.

Také plat by se Klausovi snížil, a to o čtyři procenta. Prezident si nyní přijde na 204 700 korun, po snížení platu mu přijde měsíčně na účet 196 512 Kč. Narozdíl od náhrad ale plat Klaus nedaní.

Havel nepřijde ani o korunu

Tyto změny, o kterých poslanci tvrdí, že pro ně ve sněmovně zvednou ruku, se ale netýkají prezidentské renty, která pod zákon o platech ústavních činitelů nespadá. Exprezidentovi Václavu Havlovi se tak částka nesníží. Parlament mu v roce 2004 schválil doživotní rentu 100 000 Kč. Polovinu tvořil plat a druhou dostával na provoz a pronájem kanceláře.
Prezidentská renta stejně jako prezidentský plat se navíc nedaní.

Ministr Janota původně zvažoval snížení platů ústavních činitelů o 20 procent. Vláda se ale nakonec přiklonila k poklesu mezd ústavních činitelů včetně soudců a státních zástupců o čtyři procenta. Snížení platů navíc nebude součástí balíčku úsporných opatření. Poslanci by tak o tom měli rozhodovat zvlášť. Naopak zdanění paušálních náhrad by v něm být mělo.

Poslanci ujišťují, že si platy sníží

Pokles platů o čtyři procenta prosazovala ODS. "My samozřejmě návrh na snížení platů podpoříme, řeknu velmi otevřeně a upřímně, že bychom byli političtí hlupáci, kdybychom tak neučinili," řekl místopředseda ODS Petr Nečas. Efekt návrhu ale podle něj nelze přeceňovat, v celkovém objemu půjde prý o zanedbatelné položky.

Místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka řekl, že sociální demokracie by jistě podpořila plán vlády snížit platy o 20 procent. Protože to ale vláda nakonec nenavrhne, přijde s tím prý ČSSD sama.


Podporu vládnímu návrhu slíbila strana bývalého ministra financí Miroslava Kalouska TOP 09. "Státní fiskál to nezachrání. Ale v okamžiku, kdy šetří úplně všichni, kdy se musí zaměstnanci ve firmách smiřovat s poklesem platu, aby si udrželi své pracovní místo a kdy by politici měli vysvětlovat nezbytnost úspor, je zapotřebí, aby šetřili sami u sebe," řekl Kalousek.

Také lidovci podle své místopředsedkyně Michaely Šojdrové návrh podpoří, přestože by se jim líbilo spíše snížení platů ústavních činitelů o pět procent. Pro snižování platů a zdanění náhrad jsou i zelení. Podle nich by se omezení mělo vztahovat také na komunální politiky. 

Pro snížení platů ústavních činitelů jsou i komunisté. Podle jejich místopředsedy Jiřího Dolejše to sice rozpočet nezachrání, ale poslanci a další ústavní činitelé by měli jít příkladem.
Související