Místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka ve středu naznačil, jakým způsobem proběhne sněmovní hlasování o balíčku úsporných opatření ministra financí Eduarda Janoty. V současné podobě ho totiž sociální demokraté určitě nepodpoří.

Sobotka popsal dva postupy. Buď na středečním odpoledním jednání u premiéra Fischera politické strany přistoupí na požadavky ČSSD, ministr Janota je zapracuje do svého návrhu a socialisté pak ve sněmovně ve stavu legislativní nouze balíček podpoří jako celek. Nebo se strany nedohodnou a ČSSD bude pozměňovací návrhy ve sněmovně prosazovat sama. Podporu může čekat nejen od KSČM, ale u některých opatření kolem rodin s dětmi také od lidovců. Ve hře má ještě zálohu: "přeběhlíky".

Předseda poslanecké sněmovny Miloslav Vlček už v pondělí vyhlásil stav legislativní nouze. Ten umožňuje schválit Janotův balík rovnou, v takzvaném prvním čtení. Jenže sociální demokraté mají 71 poslanců, tedy dostatek na to, aby takovému postupu, který by znemožnil předkládání pozměňovacích návrhů, zabránili. Jednání ve stavu legislativní nouze totiž nemůže probíhat, pokud s ním nesouhlas vysloví nejméně 50 poslanců.

"Jsem zklamán, že vláda žádnou z devíti připomínek ČSSD nezohlednila," uvedl k rozpočtu ve středu Sobotka.

"Sociálně nevyvážený" balík

Co tedy ČSSD přesně vadí? Balíček je podle sociálních demokratů sociálně nevyvážený. Podle nich příliš dopadá na nízkopříjmové skupiny (nezaměstanané, rodiny s dětmi) a naopak málo dopadá na bohaté.

Sobotka ve středu uvedl, že nejchudší skupiny obyvatel bude balíček úsporných opatření stát 8 miliard korun, zatímco nejbohatší jen 4 miliardy. Nepočítá prý přitom například zvýšení DPH.

Podle předsedy ČSSD Jiřího Paroubka je pro stranu nepřijatelné, že Janotův balíček "neuvažuje situaci důchodců" a naopak obsahuje opatření, která zeslabují příjmovou pozici rodin s dětmi. "U rodin veřejných zaměstnanců je to několikanásobný útok na příjmovou úroveň," řekl Paroubek s ohledem na plánovaný čtyřprocentní pokles platů a snížení  některých sociálních dávek.

Schodek na úrovni 155 miliard zajistíme jinak 

Podle Paroubka je i po přijetí návrhů ČSSD "reálné se pohybovat kolem schodku 155 miliard korun", zároveň ale zdůraznil, že ještě minulý týden ministr Janota i například ODS a TOP 09 hovořili o schodku 170 miliard korun.

Pro ČSSD je nepřijatelné snížení rodičovského příspěvku, snížení porodného nebo zrušení protikrizových opatření ČSSD  (vyšší podpora v nězaměstnanosti, daňové slevy u rodin s dětmi). Platy státním zaměstnancům by se podle ČSSD neměly snížit o čtyři procenta, ale jen od dvě.

Vyšší příjmy chce ČSSD zajistit zvýšením daňové progrese, snížením platů ústavních činitelů o 20 procent nebo vrácením výše daně z příjmů právnických osob na úroveň roku 2008.

Po krachu balíčku má ODS vlastní plán škrtů

Občanští demokraté mají pro případ krachu vládou navrhovaného balíčku úsporných opatření připraven vlastní plán, jak v rozpočtu na příští rok ušetřit 70 až 99 miliard korun, řekl ve středu předseda strany Mirek Topolánek.

I změny, na nichž stále trvá ČSSD, jsou přitom podle Topolánka "krachem". "Pokud nebude Janotův balíček přijat jako celek a levice z něj udělá trhací kalendář, tak my se jako ODS na tomto atentátu na českou ekonomiku nebudeme podílet. To zde říkám naprosto otevřeně a důrazně," prohlásil předseda ODS.

Návrh ODS na redukci schodku veřejných financí o 70 až 99 miliard je podle Topolánka mixem posílení příjmů a redukce výdajů v přibližně shodném poměru. "Je to návrh, který vychází z dohody zaměstnavatelů a zástupců zaměstnanců," poznamenal šéf ODS. Připomněl také návrh své strany na legislativní ukotvení principů rozpočtové kázně a odpovědnosti, kdy by vláda a parlament musely v dlouhodobé perspektivě usilovat o vyrovnané hospodaření státu a dbát o takový vývoj dluhu, který by neohrozil stabilitu veřejných financí.

ODS a TOP 09 dávají najevo ochotu přes výhrady Janotovy úsporné návrhy podpořit beze změn. S osudem balíčku nepřímo spojuje svou vlastní budoucnost i premiér Jan Fischer a jeho vláda.