Špičky politických stran budou v nejbližších dnech jednat o další podobě a mandátu úřednické vlády premiéra Jana Fischera. Plyne to z jejich vyjádření po středeční schůzce nad balíčkem úsporných opatření z dílny ministra financí Eduarda Janoty. Kabinet vznikl na jaře s tím, že povede stát do předčasných voleb, které se měly konat 9. a 10. října.

"Pan premiér uznal, že udělá nějaký krok, který povede k obnovení mandátu vlády po 8. říjnu," řekl novinářům předseda KSČM Vojtěch Filip. Podle předsedy zelených Ondřeje Lišky budou politici jednat jak o programu, se kterým má kabinet vládnout do voleb na jaře příštího roku, tak i o personálním složení vlády. Nepanuje podle něj ale zatím shoda na tom, zda by měla po svém "omlazení" vláda znovu požádat sněmovnu o důvěru.

Někteří ministři svůj mandát plánovali striktně na omezenou dobu, například ministr životního prostředí Ladislav Miko má půlroční dovolenou, o jejím prodloužení bude muset jednat s vedením Evropské komise. ČTK nedávno řekl, že si není jist, jak by takové jednání dopadlo.

Říjnové volby se nekonaly, protože Ústavní soud uznal oprávněnost stížnosti poslance Miloše Melčáka a prohlásil, že ústavní zákon zkracující jedno konkrétní funkční období sněmovny není v souladu s českou Ústavou. Druhý pokus o podzimní předčasné volby zlikvidovali z obav o opětovné spory u Ústavního soudu sociální demokraté, z jejichž popudu na jaře padla tehdejší koaliční vláda ODS, KDU-ČSL a Strany zelených.

Sám Fischer v minulých dnech prohlásil, že po krachu voleb je nyní na politicích, aby řekli, jakou vládu si představují. Pokud by prý měl pokračovat on a jeho tým, tak s podmínkou schválení právě úsporného balíčku, který by schodek rozpočtu srazil z nyní vládou schválených 230 miliard na nejvýše 170 miliard korun.