V areálu zlínské firmy v části města Louky postřelil ve čtvrtek ráno neznámý člověk dva představitele společnosti. Nedávno propuštěný zaměstnanec následně obrátil zbraň proti sobě a pokusil se o sebevraždu. Všichni byli převezeni s těžkými zraněními hlavy do Baťovy krajské nemocnice, řekla ČTK zlínská policejní mluvčí Jana Bartíková.

Mluvčí krajské záchranky Petr Olšan ČTK řekl, že záchranáři převezli tři muže do zlínské nemocnice v kritickém stavu. "Ve všech případech se jedná o střelná zranění v oblasti hlavy. Je to velmi vážné," uvedl.

Po třech hodinách útočník svým zraněním podlehl. "Ke zdravotnímu stavu zbylých dvou mužů se nebudeme vyjadřovat, neboť nemáme jejich souhlas," poznamenala mluvčí nemocnice Karla Havlíková.

Událost se stala kolem osmé hodiny ranní. Podle informací ČTK byl muž obětí masivního propouštění v tiskárně GRASPO. Firma v tiskové zprávě informovala, že muž byl propuštěn z důvodu opakovaného hrubého porušování pracovní kázně.

Postřelil majitele firmy a zaměstnance 

Jak k tragické události došlo? "Pětapadesátiletý bývalý zaměstanec namířil nedaleko nákladní rampy zbraň proti o rok mladšímu majiteli firmy a následně použil střelnou zbraň proti jednačtyřicetiletému zaměstnanci stejné společnosti. Z místa činu neodešel muž daleko. V jedné z kanceláří namířil zbraň proti sobě," popsala Soňa Svobodová z jihomoravské policejní správy.

Od ranních hodin kriminalisté ohledávají místo činu, zajišťují stopy a vyslýchají svědky. "Jedním z prověřovaných motivů střelce může být ukončení pracovního poměru v dotčené společnosti," uvedla Svobodová.

Každý desátý ve zlínském kraji nemá práci 

Podle mluvčí zlínského úřadu práce Miriam Majdyšové pracovalo loni na konci roku ve dvou společnostech zaštiťovaných jménem GRASPO celkem 290 lidí. "Od ledna se v evidenci našeho úřadu práce objevilo deset zaměstnanců z GRASPO CZ a šest lidí ze společnosti GRASPO PRINT. Žádné hromadné propouštění jsme hlášeno neměli," řekla.

Podle serveru idnes.cz střelec dříve pracoval v tiskárně jako mistr. Později byl údajně přeřazen na místo tiskaře a nakonec propuštěn. Podle Majdyšové neměl příliš mnoho šancí najít nové místo. "Volných pracovních míst je málo," řekla. Nezaměstnanost ve Zlínském kraji roste od loňského listopadu, v srpnu již činila rovných deset procent. Ještě před rokem přitom byla téměř poloviční.

Střelba kvůli výpovědi je v ČR ojedinělá 

Případy, kdy se propuštěný zaměstnanec chtěl střelbou pomstít vedení firmy, se doposud v České republice neobjevily. Částečně podobný případ se stal pouze v srpnu 2003, kdy dvaapadesátiletý zaměstnanec Železáren a drátoven Bohumín (ŽDB) na Karvinsku ohrožoval revolverem svého nadřízeného v jeho kanceláři a požadoval zrušení výpovědi, kterou dostal od vedení podniku. Na místě musela zakročit policie, která silně opilého muže odvezla na záchytnou stanici.

V zahraničí a především v USA jsou však tyto tragédie poměrně běžné. Například vloni v listopadu vyrazil propuštěný pracovník se zbraní v ruce do kalifornské firmy, u níž pracoval. Měl v úmyslu pomstít se svým bývalým zaměstnavatelům. Za oběť jeho vražednému řádění padli ve městě Santa Clara v severní Kalifornii tři lidé.

Související