Přípravy na příjezd papeže Benedikta XVI. do Česka vrcholí. Je to jeho první návštěva ČR v úřadu papeže a první papežská návštěva země po 12 letech. Naposledy do Česka zavítal Benediktův předchůdce Jan Pavel II. v dubnu 1997.

Jen o pohyb papeže se během jeho návštěvy bude starat až 450 vojáků, na 300 elitních policistů včetně asi sedmi osobních strážců a také řidičů papežova vozidla "papamobilu".

Program papeže Benedikta XVI. v ČR - ZDE

Mší s papežem se zúčastní na 150 tisíc lidí

Nedělní mše s papežem Benediktem XVI. v Brně se zúčasní na 100.000 věřících a asi tisícovka kněží. O den později se na mši ve Staré Boleslavi čeká zhruba 50.000 věřících a 700 duchovních.

Mezi účastníky mší budou i návštěvníci ze Slovenska, Polska, Německa a Rakouska, popsal tento týden biskup Václav Malý, podle kterého počet zájemců o účast na papežských mších překonal očekávání.

O čem bude papež mluvit? 

Biskup Malý uvedl, že papež ve svých projevech zmíní mimo jiné téma pádu totalitních režimů ve střední a východní Evropě před 20 lety.

Bude se také zabývat vztahem víry a svobody. Témata víra, naděje a láska budou hlavními duchovními tématy papežových promluv a budou podle Malého vždy v projevech zdůrazňovány.

Doprava poutníků a dopravní omezení 

Papež bude od soboty do pondělí pobývat v Praze, Brně a Staré Boleslavi, v těchto městech policie plánuje dopravní omezení a uzavírky na místech, kde se bude Benedikt XVI. pohybovat nebo sloužit dvě veřejné mše.

Dopravu účastníků na mši v BRNĚ popisuje MAPA - ZDE 

Dopravu účastníků na mši ve Staré Boleslavi popisuje MAPA - ZDE 

Na přepravu hlavy katolické církve se připravuje také posádka vládního leteckého speciálu, který poletí z Prahy do Brna a zpět a poté z české metropole do Říma. Pražský dopravní podnik posílí metro a autobusy v den pondělní mše ve Staré Boleslavi.

O bezpečnost při mších se bude starat česká armáda. Na policii pak bude například pohyb papežovy limuzíny a papamobilu po Praze a mezi Starou Boleslaví a v Brně.

Návštěva pastorační i státní 

Papež přijíždí na pozvání české katolické církve a prezidenta Václava Klause. Během návštěvy se mimo jiné pokloní českému světci svatému Václavu, pohovoří s českými představiteli katolické církve a setká se špičkami politického a společenského života.

Benedikt XVI. přiletí do Česka v sobotu 26. září dopoledne a do Říma odletí v pondělí 28. září večer.