Poslanecká sněmovna na páteční mimořádné schůzi schválila takzvaný Janotův balík úsporných opatření, schodek veřejných financí se z původně plánovaných 155,3 miliard zvýší na 162,8 miliard. To odpovídá 5,2 procentům HDP. Zákonodárcům se podařilo do balíku prosadit několik vlastních návrhů, o vládou předložené verzi se ani nehlasovalo. Vláda včetně ministra financí Eduarda Janoty tak zřejmě dovedou Česko až do jarních voleb.

Pro balíček v kompromisní podobě hlasovali všichni zástupci ČSSD, ODS, KDU-ČSL, TOP 09 i Strany zelených. Naopak proti se ostře postavilo 26 komunistických poslanců. Předsedové většiny politických stran jsou s výsledkem spokojeni, ačkoli přiznávají, že ke kompromisu mají výhrady.

"První reakce? Děkuji," uvedl krátce po finálním hlasování premiér Fischer. "Ten balíček bude mít velmi bolestivé dopady. Je to velmi silné a velmi nepříjemné dupnutí na brzdu. Vládě se otevírá možnost, jak předložit rozpočet, který považuji za rozumný," dodal. Do konce září předloží vláda sněmovně upravenou verzi státního rozpočtu. Fischer vnímá podle svých slov toto gesto jako vyslovení podpory jeho kabinetu a slíbil, že připraví programové přihlášení vlády tak, aby mohla pokračovat až do voleb v roce 2010.

Úsporný balík nyní dostane na stůl k posouzení Senát a bude ho muset podepsat také prezident. Většina opatření by měla platit pouze jeden rok. Mimo balík schválili poslanci také snížení platů představitelů státní moci o čtyři procenta.

Co všechno se změní?

Porodné ani rodičovský příspěvek se nebudou snižovat. Jednorázové porodné bude i v roce 2010 na současné úrovni 13 tisíc, Janota chtěl snížením o tři tisíce ušetřit 300 milionů korun. Rodičovský příspěvek se měl podle vládního záměru snížit o 10 procent. Státní kase by to ušetřilo 2,8 miliardy korun.

Sociální demokracie přitom ve čtvrtek trvala na zvýšení přídavků a dávek. Obrat přišel podle zdroje HN z poslaneckého klubu ČSSD po velmi emotivním projevu předsedy vlády. Fischer pohrozil, že pokud poslanci nestlačí deficit rozpočtu ke 160 miliardám, měli by převzít odpovědnost za vládnutí země. Nepřímo si tak vynutil podporu obou největších stran - ODS a ČSSD.

Místopředseda sociálních demokratů Lubomír Zaorálek ale krátce po schválení pozměňovacích návrhů uvedl, že jeho strana podpoří balíček jako celek. ČSSD se bude se snažit ústupky napravit novelami zákonů na některé z příštích schůzí.

Kdysi úsporný balíček poslanci dál cupují - čtěte ZDE

Čtvrtek ve sněmovně: namísto hlasování několik hodin hádek - čtěte ZDE

Méně peněz na mateřskou i dlouhodobě nemocné 

Nejcitelnější změny přicházejí i do oblastí mateřské a nemocenské. Výrazně klesne mateřská, zhruba o patnáct procent. Pohorší si také dlouhodobě nemocní a lidé, kteří jsou doma s nemocným dítětem (na takzvaný paragraf). Zatímco dosud dlouhodobě nemocní dostávali první měsíc 60 procent svého platu, druhý měsíc 66 a třetí 72 procent, nově budou po celou dobu brát jen 60 procent platu.

Ošetřování nemocného dítěte se také prodraží. Dosud dostávali lidé prvních šest dní 60 procent platu. Nově to bude takto: první tři dny nic, čtvrtý, pátý a šestý den 60 procent platu, pak opět nic.

Vyšší DPH

Sazba daně z přidané hodnoty (DPH) se zvedne o jeden procentní bod jak u snížené sazby z 9 na 10 procent, tak u základní z 19 na 20 procent. To znamená, že například prodejci potravin budou mít v ruce argument pro nepatrné navýšení cen zboží. Tato položka sníží schodek státního rozpočtu podle návrhu ministerstva financí o deset miliard korun.

Poslanci také rozhodli, že z balíčku vypadne návrh na zavedení dalšího daňového pásma pro lidi s platem nad 145 tisíc korun měsíčně. Plán ČSSD a KSČM na "milionářskou daň" neprošel. V souboru opatření nebude ani zdvojnásobení sazby daně z nemovitosti, které mělo obcím přinést přibližně 4,4 miliardy korun.

Naopak nezaměstnaným poslanci v pátek radost neudělali. Podpora pro lidi bez práce příští rok neporoste, aby stát ušetřil 2,7 miliardy korun. ČSSD na poslední chvíli ustoupila od svého plánu a nakonec nehlasovala pro bod "nezvýšení podpory v nezaměstnanosti".

Vyšší zdanění hazardu nebude 

Naopak všechny položky týkající se zdravotnictví, jako například ponechání sazby nemocenského pojistného, v balíku zůstaly. Poslanci odhlasovali pouze vyškrtnutí návrhu, aby pojišťovny mohly za léky, vakcíny a zdravotnické prostředky platit přímo velkodistributorům. Měli obavu, že by se tak legálně mohly vyvádět peníze ze zdravotního pojištění soukromým firmám.

V balíku zůstal také skrytý návrh ministerstva zdravotnictví, aby očkování proti pneumokokovi byl hrazen státem. Rozpočet to zatíží částkou přibližně 200 milionů korun.

Také lidovci mohou páteční jednání vnímat jako svou prohru, nepodařilo se jim prosadit své plány. KDU-ČSL chtěla například zvýšit zdanění hazardu, tak aby firmy jednorázově do veřejného rozpočtu odvedly přibližně čtyři miliardy korun. Předseda Cyril Svoboda po ukončení schůze prohlásil, že předloží nový legislativní návrh na omezení hazardního průmyslu. 

"Odvahu postavit se hazardu měla jen KDU-ČSL, z toho jsme zklamáni a šokováni. Je to důkazem toho, že zřejmě lobbyisté pracovali celou noc," uvedl předseda. Dodal, že s podobou schváleného balíku je spokojený.