Rada Evropské unie definitivně schválila nařízení, které upravuje pravidla pro zacházení se zvířaty při porážkách. Informovalo o tom ministerstvo zemědělství. Předpis umožňuje mimo jiné pokračování tradičních českých domácích zabíjaček. Prasata bude i nadále možno podomácku porážet, nová pravidla však mají zamezit jejich týrání.

Evropská komise s návrhy na změny norem týkajících se zabíjení domácích zvířat přišla loni na podzim. Platná pravidla byla totiž v mnoha případech zastaralá, navíc se mezi jednotlivými státy unie velmi lišila. To představovalo problémy pro existenci vnitřního unijního trhu.

Cílem návrhů bylo, aby se zajistilo lepší využívání nejnovějších vědeckých poznatků při porážkách, zvýšila odpovědnost farmářů a hlavně zlepšilo zacházení se zvířaty. Nařízení vypočítává třeba to, jak mohou být zvířata omračována. Mělo by se to dít "humánním způsobem", tedy třeba pomocí jatečních pistolí, nikoli palicí nebo kladivem, jak tomu bývalo kdysi.

V Česku už opatření platila dříve 

Opatření již v ČR platí. V některých zemích s tím ale byly dosud problémy, třeba na Balkáně či v Pobaltí. Původně se navíc podle diplomatů zvažovalo, že by zabíjeni doma mohli být jen králíci, zajíci či drůbež, nakonec se ale během jednání za českého předsednictví dohodlo, že to bude rozšířeno i na prasata, ovce, kozy či telata.

"Rozhodnutí rady lze považovat za velký diplomatický úspěch. Cesta k finální podobě návrhu byla lemována řadou otazníků, když jsme se dotýkali vysoce citlivých oblastí, jako jsou například náboženské rituály a kulturní tradice, domácí zvyklosti v různých členských státech či fungování vnitřního trhu," uvedl dnes ministr zemědělství Jakub Šebesta.

Každý rok je v EU poraženo kolem 360 milionů prasat, koz, ovcí či skotu, navíc také několik miliard kusů drůbeže. Kolem 25 milionů zvířat je zabíjeno kvůli kůži.