Místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka byl hlavním architektem páteční dohody s ODS, díky které nakonec ministr financí Eduard Janota prosadil svůj balíček. Socialisté nakonec ustoupili a přestali v poslední možné chvíli trvat na vyšších podporách pro nezaměstnané i na vyřazení zdravotnické části balíčku. Nakonec ale museli socialisté tvrdému tlaku ODS ustoupit. 

„Neměli jsme jistotu, že pokud prohlasujeme změny například s komunisty, tak že oni budou hlasovat i pro konečnou verzi balíčku. Bylo jasné, že pokud má balík projít, tak jediná šance je dohoda ODS a sociální demokracie,“ vysvětluje v rozhovoru pro Hospodářské noviny Sobotka.

HN: Kdy jste se vlastně rozhodli, že už nebudete chtít, aby v Janotově balíčku zůstaly vyšší podpory v nezaměstnanosti, a že už nechcete vyřadit z balíčku zdravotnickou část, která například zvýší doplatky na léky? Ještě ve čtvrtek večer jste přece zásadně trvali na tom, že tyhle dvě věci musí z balíku ven...

Rozhodli jsme se až v poslední možný okamžik. Nebylo by z naší strany taktické ani moudré, abychom trvali na těchto požadavcích a způsobili ve sněmovně nehodu celého Janotova balíčku. My jsme se pro to rozhodli v okamžiku, kdy hrozilo riziko, že ODS bude hlasovat proti a nebude zřejmé, jak hlasování Janotovu balíčku dopadne. Nám velmi záleželo na tom, aby ty strany, které vládu podpořily, také zároveň podpořily tento klíčový vládní krok na cestě k přijetí státního rozpočtu.

My jsme vždy říkali, že chceme umožnit přijmout rozumný státní rozpočet, ale bylo naší povinností do poslední chvíle hledat cestu, jak do balíčku prosadit co nejvíce našich změn a poctivě jsme touto trnitou cestou prošli. Dohodu s ODS jsme dokončili až v pátek dopoledne.

HN: Tedy těsně před hlasováním.

Ano, bylo to velmi krátce před hlasováním.

Spoléhat na návrhy menších klubů by bylo nezodpovědné

HN: Proč jste se vlastně upnuli na dohodu s ODS? Na vyjmutí zdravotnictví z Janotova balíčku jste se například shodli s lidovci i komunisty...

Neměli jsme jistotu, že pokud prohlasujeme změny například s komunisty, tak že oni budou hlasovat i pro konečnou verzi balíčku. Právě KSČM přece nakonec pro konečnou verzi nehlasovala. Hledat nejisté spojence v takto vážné situaci, kdy je potřeba schválit rozpočet do konce roku, to by byl velký hazard.

HN: Takže klíč k tomu, proč jste nakonec ustoupili, je, že jste nevěřili komunistům, že by s vámi po prohlasování vašich návrhů také hlasovali pro konečnou verzi balíčku...

Bylo jasné, že pokud má balík projít, tak jediná šance je dohoda ODS a sociální demokracie o finální podobě balíku. Spoléhat na jednotlivé a často velmi obskurní návrhy od jednotlivých menších klubů by bylo velmi nezodpovědné. Naše filozofie je úplně jednoduchá. My chceme, aby v této nejisté době tady byly tři pevné body. Datum voleb, které nikdo neodsune, Fischerova vláda s důvěrou do voleb a schválení státního rozpočtu do konce letošního roku. A my postupujeme po téhle cestovní mapě.

HN: Chápu. ODS vám řekla, že pokud budete trvat na vašich připomínkách, tak Janotův balík nepodpoří a vy jste prostě přistoupili na její podmínky.

Tak já myslím, že jsme neměli nekonečné množství času a nechtěli jsme vytvořit jakoukoli záminku, která by umožnila kterékoliv klíčové straně balíček shodit. To si nemůžeme dovolit. A nechtěli jsme zpochybňovat mandát Fischerovy vlády.

Podpory v nezaměstnanosti budeme řešit po volbách

HN: Proč ale váš předseda Jiří Paroubek ještě včera večer zdůrazňoval, že vaším hlavním cílem v době krize je ochránit nezaměstnané?

Chtěl bych upozornit, že i přesto jsme vyjednali ještě víc než se podařilo odborům se zaměstnavateli. Sociální demokracie se s tím nespokojila, pokračovala v tlaku dál a podařilo se nám vyjednat snížení sociálních škrtů o víc než pět miliard korun. Spor byl o poslední tři miliardy korun za vyšší podpory v nezaměstnanosti. A představa, že celá konstrukce spadne na tomto spíše již rozpočtovém detailu, pro nás přijatelná nebyla. Situaci nezaměstnaných můžeme řešit v situaci, kdy uspějeme po volbách a my jsme jasně řekli, že se k podporám v nezaměstnanosti po květnových volbách chceme vrátit a některé návrhy budeme jako sociální demokracie znovu prosazovat.  

HN: Od začátku vyjednávání o Janotově balíku mi nebyla jasná jedna věc: Proč jste vlastně bez větších problémů přistoupili na snížení mateřské, nemocenské i dávek pro rodiče, kteří jsou doma se svými nemocnými dětmi a naopak jste razantně vystupovali proti snížení rodičovského příspěvku a porodného?

To je jednoduché. Nebylo možné rozporcovat všechno. Naráželi jsme na neochotu dohodnout se ze strany ODS a TOP 09.

HN: Takže škrty v mateřské a nemocenské pro vás byly přijatelnější než třeba škrty v rodičovské dovolené?

Ten kompromis byl velmi obtížný a vždycky si musíte vybrat. My z toho balíčku radost nemáme a kdybychom byli ve vládě, tak změny v mateřské a nemocenské by tam nebyly. Já je pokládám za necitlivé a nelíbí se mi. Stejně tak se mi nelíbí zvýšení nižší sazby DPH nebo spotřební daně na benzín a naftu. Já myslím, že ODS se zase nemůže líbit zvýšení stropů na zdravotní a sociální pojištění ani se jí nemůže líbit to, z čeho my máme radost, tedy že byla zrušena ta nesmyslná a neefektivní sleva zaměstnavatelů na sociální pojištění. Prostě ODS udělala své ústupky a my jsme také museli udělat své ústupky. Jinak se politický kompromis udělat nedá.

My s tím kompromisem příliš spokojeni nejsme, na poslaneckém klubu o tom byla velmi složitá debata, ale jsem rád, že náš klub nakonec hlasoval o jednotlivých pozměňujících návrzích jednotně.

Šrotovné by mělo patřit mezi priority vlády

HN: Předseda Paroubek řekl, že po případných vítězných volbách prakticky všechny věci z Janotova balíku, které se týkají škrtání výdajů, zase zruší. Co přijde na řadu jako první?

Především se podíváme na část, která se týká zdravotnictví, a která byla do balíčku vtlačena za velmi podivných okolností. Je zvláštní, že ODS hájí tyto lobbystické zájmy a klade je nad zájem republiky...

HN: Jaké lobbystické zájmy máte na mysli?

Já myslím, že úplně klasickým případem je veřejně hrazené očkování proti pneumokokovi. To je lobbystická záležitost na první pohled. Já jsem se na to kolegů z ODS ptal, ale nedokázali mi odpovědět, proč zrovna ODS na této věci tolik záleží. Ale my tu zdravotnickou část určitě chceme předělat, chceme se také vrátit ke standardnímu mechanismu zvyšování plateb státu zdravotním pojišťovnám, určitě v našem programu zůstává daňová progrese a hlavně všechny škrty ve výdajích jsou na jeden rok. A my nemáme v plánu je prodlužovat.

HN: Vaší velkou prioritou z vašeho protikrizového balíku bylo zavedení šrotovného. Budete chtít po Fischerově vládě, aby šrotovné zavedla?

Tak možnost zavést šrotovné v zákonu zůstala a my si myslíme, že by toho vláda měla využít. Já osobně budu chtít, aby vláda šrotovné zařadila mezi své nové priority. Konec konců na to nejsou potřeba nějak dramaticky velké peníze. Ještě aktuálnější úkol pro vládu je, aby se vláda ještě podívala na odměňování veřejných zaměstnanců. Sněmovna k tomu v pátek vyzvala vládu a vláda by o tom měla vážně přemýšlet.

HN: Když už jste začal o úkolech pro vládu. Měla by vláda dokončit velkou ekologickou zakázku a prodat pražské letiště?

Můj názor je, že by vláda neměla prodávat pražské letiště. Pokud jde o privatizaci ČSA, to je jiná věc. Tam jde o to, jestli konečná nabídka bude odpovídat férové ceně za ČSA. Pokud ne, tak vláda musí udělat restrukturalizaci a firmu zachránit. Ekologická zakázka byla od začátku sporná, já jsem jí od začátku kritizoval a můj kritický názor se zatím vůbec nezměnil.