KSČM a nová strana TOP 09 by podle Mladé fronty Dnes byly ochotné za peníze slíbit, že se pokusí změnit chystanou novelu zákona o loteriích ve prospěch svého sponzora. Navíc by slíbily dárci peněz skrytí jeho identity, čímž by porušily zákon.

Při testu oslovil člověk, jehož vyslala redakce jako majitele neexistující sítě heren Jackpot, šest parlamentních stran, z nichž pouze zelení ho odmítli rovnou, zatímco ODS, ČSSD a lidovci až po určité době. Zmíněný člověk nabízel zástupcům šesti stran milion korun za to, že v parlamentu zabrání přijetí novely, kterou připravuje šéf KDU-ČSL Cyril Svoboda. Provozovatelé hazardních her by podle ní museli za každý nový automat zaplatit státu milion korun.

Nejhůře podle MfD dopadli v testu komunisté a strana TOP 09, kteří by byli ochotni peníze přijmout, skrýt identitu dárce a lobbovat za nepřijetí Svobodova návrhu. Za komunisty dohadovali obchod místopředsedové Čeněk Milota a Jiří Dolejš a za TOP 09 vlivný poslanec a místopředseda sněmovního rozpočtového výboru Ladislav Šustr.

Komunisté i TOP 09 podle deníku domnělému majiteli heren poradili, jak jim má milion poslat, aby se neobjevil v oficiálním seznamu dárců. "Nejjednodušší cesta je, aby se tam (v komunistických Haló novinách) objevila inzerce. A tím pádem my můžeme novinám snížit svou dotaci," uvedl.

Později poslal Milota "majiteli herny" návrh smlouvy na inzerci ve stranickém listu. Šustr zase doporučil: "My máme volební agenturu. Uděláte si s nima smlouvu, že bude dělat pro vás reklamu. Oni nám dělají kampaň a oni po mně budou chtít, abych ji zaplatil. Takže by se to zaplatilo, to je nejjednodušší."

TOP 09 vyškrtla Šustra z kandidátky

Právě Šustr byl navíc v dozorčí radě Sazky. Podle informací serveru iDnes.cz se po provalení kauzy rozhodl rezignovat. Nejen na svůj post v Sazce, ale také na své křeslo ve sněmovně.

Šustr tvrdí, že jednání vedl sám za sebe. "V každém případě bych pokládal za nespravedlivé a zcela nepravdivé tvrzení, že můj postup byl postupem politické strany TOP 09. Po celou dobu jsem jednal já sám a s nikým dalším jsem svá jednání nekonzultoval," uvedl.

Strana už ho vyškrtla z kandidátky. "Zdůrazňujeme, že Ladislav Šustr není členem TOP 09 a neměl žádné oprávnění jednat za TOP 09 v jakékoli věci. O svém jednání nikoho z členů a odpovědných funkcionářů TOP 09 neinformoval a dopustil se ho zcela svévolně," uvedl v prohlášení lídr strany Miroslav Kalousek.

MfD tvrdí, že vyjednávala právě s Šustrem proto, že na něj jako na nejvhodnější osobu odkázal stranický manažer TOP 09 Luděk Kudláček. Podle Kalouska Kudláček selhal a strana s ním dále spolupracovat nebude.

Text pokračuje pod boxem:

Prohlášení Ladislava Šustra

V pátek jsem informoval člena přípravného výboru TOP 09 Miroslava Kalouska o skutečnosti, že jsem byl konfrontován redaktorem MF Dnes s natočením svých rozhovorů o možném sponzorském daru na svojí volební kampaň. Již v tomto rozhovoru jsem nabídl, že shledá-li TOP 09 mé jednání za nepřijatelné, bez protestu odstoupím z kandidátky a nebudu se nadále nijak pro TOP 09 angažovat.

Zdůrazňuji, že jednání jsem vedl sám a až do tohoto pátku jsem o něm nikoho z TOP 09 neinformoval.  Nejsem ani řadovým členem TOP 09, nepodal jsem přihlášku do této strany a souhlasil jsem s nabídnutou kandidaturou do Poslanecké sněmovny jako nestraník. Jsem si jist, že ani sponzorský dar, ani jakýkoliv jiný hmotný prospěch by nemohl nijak ovlivnit mé politické rozhodování při hlasování o novele loterijního zákona. Abych vyloučil další pochybnosti o možném střetu zájmů, budu okamžitě rezignovat na svoji pozici v dozorčí radě Sazka, a. s.

Pokud jsem svým postupem zklamal ty, kteří mně věří a mají mě rádi, hluboce se jim omlouvám. V každém případě bych pokládal za nespravedlivé a zcela nepravdivé tvrzení, že můj postup byl postupem politické strany TOP 09. Po celou dobu jsem jednal já sám a s nikým dalším jsem svá jednání nekonzultoval. V určité fázi jsem jednání přerušil, protože jsem začal ztrácet důvěru v celou záležitost.

Mám za sebou 65 let poctivě prožitého života naplněného prací, za kterou se nemusím stydět. Chci mít stejný pocit i ze závěru své politické kariéry.

Jakkoliv si nejsem vědom žádných nečestných motivů či snahy osobně se obohatit, nechci se zříct osobní politické odpovědnosti. Rovněž nemám v úmyslu nabízet politickým soupeřům TOP 09 levnou předvolební munici. Budu proto rezignovat na svůj mandát v Poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky.

V Telnici 26. září 2009

Ladislav Šustr

Chování místopředsedů KSČM Jiřího Dolejše a Čeňka Miloty bylo tak naivní a neprofesionální, že poškodilo stranu. ČTK to řekl předseda KSČM Vojtěch Filip. Oba by podle Filipa měli zvážit svá setrvání ve funkci.

"Já to chci prošetřit a podle mého soudu Jiří Dolejš by měl zvážit setrvání mandátu poslance, protože má do voleb dost času, aby se obhájil soudně," řekl Filip.

Dolejš tvrdí, že pokud by složil funkci místopředsedy nebo poslance kvůli svému jednání s fiktivním podnikatelem v loteriích, mohlo by to být chápáno jako přiznání viny. Vinen necítí a vnímá to jako nešťastnou provokaci, řekl v sobotu ČTK.

Související