Pro českou katolickou církev není s ohledem na ekonomickou krizi prioritou majetkové vyrovnání se státem. Církev je připravena vyčkat s řešením této problematiky na hospodářské oživení, řekl po setkání s vatikánským státním sekretářem Tarcisiem Bertonem premiér Jan Fischer. Dodal, že názor českých katolíků se shoduje i s postojem Vatikánu. Mluvčí Bertoneho Federico Lombardi ČTK Fischerova slova potvrdil.

Fischer a Bertone se dotkli také problému dosud neratifikované smlouvy s Vatikánem. Fischer řekl, že tato situace sice nebrání velmi dobré vzájemné komunikaci, je ale třeba v řešení věci pokročit. "Shodli jsme se (s Bertonem) na tom, že v brzké době najdeme více času, kde tyto problémy budeme diskutovat podrobněji a důkladněji," řekl Fischer. "Je zde připravenost k tomu, aby tato věc nespadla pod stůl," uvedl Lombardi.

Vatikán nechce měnit vyjednaný text smlouvy s Českou republikou, kterou v roce 2003 odmítla ratifikovat česká sněmovna, a očekává nadále schválení dokumentu. Někteří politici hovoří o tom, že by bylo vhodné text přepracovat.
Dalším bodem jednání bylo již zmíněné majetkové vypořádání s českou katolickou církví. "Katolická církev je připravena tato jednání teď neiniciovat, odložit je a vyčkat na ekonomické oživení," uvedl premiér. "Já jsem na druhou stranu konstatoval, že jsem přesvědčen, že potom český stát se k řešení této otázky bude schopen a připraven vrátit," uvedl ministerský předseda.

Řekl, že vysoce oceňuje gesto katolické církve odložit téma majetkového vypořádání na dobu příhodnější. "Není pochyb, že náš závazek vyřešit tuto otázku i nadále považujeme za nesmírně důležitý a jsem si jist, že se to podaří v době nepříliš vzdálené," dodal posléze Fischer v tiskové zprávě.

Česko otázku vyrovnání s církvemi dosud nevyřešilo. Za vlády Mirka Topolánka (ODS) se sice podařilo dotáhnout dohody na odškodnění ve výši 83 miliard korun pro církev se splátkovým kalendářem na 60 let, sněmovna ji ale hlasy KSČM, ČSSD a bývalého člena ODS Vlastimila Tlustého zablokovala.