Předsedovi KSČM Vojtěchu Filipovi prý nezbývá nic jiného, než navrhnout odvolání místopředsedů strany Jiřího Dolejše a Čeňka Miloty za jejich účinkování v kauze lobování za změnu loterijního zákona. Pokud by tak neučinil, musel by sám rezignovat. Prohlásil to v dnešních Otázkách Václava Moravce v České televizi.

O osudu obou místopředsedů by měl rozhodovat výkonný výbor ústředního výboru strany, který Filip svolal na úterní ráno.

Tam Filip navrhne jejich odvolání, pokud sami nerezignují. "Kdybych udělal jakýkoli jiný krok, tak bych musel uvažovat o své vlastní rezignaci," prohlásil Filip. "Způsob, jakým poškodili stranu, já přijmout nemohu," zdůraznil.

Postup Dolejše a Miloty dnes Filip opakovaně zkritizoval. "Je to takový nonsens, se kterým jsem se ještě nesetkal. A kdybych to nazval naivitou, tak jsem velmi mírný," řekl. Podle něj prokázali, že nezvládají svou funkci. Dolejš už v sobotu uvedl, že rezignaci odmítá s tím, že by mohla být vnímána jako přiznání viny. On se ale cítí nevinný.

Deník Mladá fronta Dnes vyslal za představiteli politických stran člověka, který se prezentoval jako majitel neexistující sítě heren Jackpot. Nabízel jim milion korun za to, že novelu upraví ve prospěch loterijních firem. Dolejš a Milota byli ochotni tyto peníze přijmout. Vstřícně se zachoval i poslanec TOP 09 Ladislav Šustr (původně zvolený za KDU-ČSL), ten ale již v sobotu oznámil, že svůj mandát složí. Nebude ani na kandidátce TOP 09, kde původně pro podzimní volby figuroval.

Fiktivní podnikatel jednal i s představiteli KDU-ČSL. Lidovecký tajemník Jiří Stodůlka byl podle MfD obchodu "milion za změnu zákona" nakloněn, ale zarazil ho předseda strany Cyril Svoboda. Ten České televizi dnes řekl, že v sobotu vyzval Stodůlku, aby zvážil svoji zodpovědnost.

"Pro nás je to uzavřená věc. Nicméně nesmí dojít ani k tomu, že bychom komunikovali, že bychom navazovali přátelské vztahy s lobbisty tohoto typu," prohlásil. Vedení KDU-ČSL by se touto kauzou mělo zabývat ještě dnes odpoledne.

Související