Pražský arcibiskup Miloslav Vlk, jemuž v prosinci skončí mandát, nepovažuje svoje skoro dvacetileté působení ve funkci za úspěšné.

"De facto za těch dvacet let jsem na rovině církevně-politické nedosáhl vlastně téměř nic," řekl v Otázkách Václava Moravce v Česká televizi.

Zmínil odklad majetkového vyrovnání státu s církvemi, nepřijetí novely církevního zákona i to, že svatovítská katedrála patří stále státu a že nebyla ratifikována česko-vatikánská smlouva.

"Můj úspěch, nebo neúspěch vyrůstá z politické situace. Na naší straně - církve - byla vždycky ochota ...., ale nebyla dostatečná vůle na druhé straně - na straně politiků," vysvětlil důvody toho, proč nebyly problémy dosud vyřešeny.

Uvedl, že "tyto dluhy" předá svému nástupci. Současně ale Vlk vyjádřil optimismus, že nyní by při jejich řešení mohly nastat změny. Odvolával se přitom na sobotní výroky prezidenta Václava Klause mimo jiné o tom, že křesťanské hodnoty musí být základem našeho života.

Prezident je pronesl při setkání představitelů českého a společenského života s papežem Benediktem XVI., který je od soboty v České republice na třídenní návštěvě.

Související