Generální sekretář KDU-ČSL Jiří Stodůlka nabídl svou funkci k dispozici kvůli svému chování v kauze lobbování za změkčení novely loterijního zákona. Na tiskové konferenci po jednání předsednictva strany to řekl její předseda Cyril Svoboda. Podle informací sobotní Mladé fronty Dnes byli představitelé některých politických stran ochotni za peníze změnit zákon. Stodůlka byl podle deníku tomuto obchodu nakloněn.

Obchod prý nakonec zarazil až Svoboda. "Já jsem s ním o tom mluvil včera (v sobotu), vyzval jsem ho k tomuto rozhodnutí a on to dnes učinil. Funkci nabídl, o ní rozhodne předsednictvo v úterý," řekl Svoboda novinářům. "Platí v politice to, že někdy je chyba horší než zločin. A toto byla hrubá chyba," dodal.

Deník MfD vyslal za politickými stranami člověka, který se prezentoval jako majitel neexistující sítě heren Jackpot. Nabízel jim milion korun za to, že novelu upraví ve prospěch loterijních firem. Peníze podle listu byli ochotni přijmout například místopředsedové KSČM Jiří Dolejš a Čeněk Milota. Oba ale jakékoli pochybení i rezignaci odmítají.

Předseda komunistů Vojtěch Filip ale v nedělním pořadu Otázky Václava Moravce uvedl, že pode požadovat odstoupení obou mužů z vedení strany. "Kdybych udělal jakýkoli jiný krok, tak bych musel uvažovat o své vlastní rezignaci," prohlásil Filip. "Způsob, jakým poškodili stranu, já přijmout nemohu," zdůraznil.

Podobně vstřícně se podle deníku choval i poslanec TOP 09 Ladislav Šustr (původně zvolený za KDU-ČSL), ten ale již v sobotu oznámil, že svůj mandát složí. Nebude ani na kandidátce TOP 09, kde původně pro podzimní volby figuroval.

Minulý týden se lidovci pokusili do vládního rozpočtového balíčku neúspěšně prosadit vyšší odvody pro loterijní firmy, návrh ale ve sněmovně nenašel dostatečnou podporu. Svoboda dnes prohlásil, že KDU-ČSL bude i nadále prosazovat svou novelu loterijního zákona. Obsahovat má vyšší zdanění hazardu, poplatek milion korun za instalaci videoterminálu nebo hracího automatu a každá obec bude mít právo rozhodnout o jejich umístění. Zakázat se má reklama na hazard a peníze na obecně prospěšné účely se budou proplácet nikoli přímo, ale prostřednictvím fondu.

Související