Papež Benedikt XVI. je v Česku velmi spokojen, silný dojem na něho udělalo přijetí ze strany lidí. Za dosavadní vrchol své cesty považuje dnešní veřejnou mši v Brně za účasti asi 120 tisíc věřících. Novinářům to na večerním briefingu řekl vatikánský mluvčí Federico Lombardi s tím, že po zdravotní stránce se dvaaosmdesátiletý Benedikt XVI. cítí dobře.

Hlava katolické církve také oceňuje téměř stálou blízkost prezidenta Václava Klause. V Česku si podle něj papež všímá rovněž zmínek o tom, že svojí cestou navazuje na tři cesty svého předchůdce Jana Pavla II.

"Papež je velmi spokojen se svou návštěvou v České republice. Jeho zdraví je dobré. Dojem v něm zanechává velmi přátelské přijetí u českého lidu, zvláště u pana prezidenta, který je vždy poblíž," uvedl Lombardi.

Na Benedikta XVI. prý zapůsobilo například setkání s rodinami a dětmi, některé momenty na brněnské mši - hlavně pak tiché rozjímání přítomných. Nyní se papež těší na další důležitý moment - druhou mši, kterou v pondělí na svátek svatého Václava odslouží ve Staré Boleslavi.

Papež mezi ateisty

Světová média si přitom v souvislosti s návštěvou papeže v ČR všímala především toho, že Češi jsou podle statistik nejateističtější národ v Evropě. Pokud Benedikt XVI. usiluje o obrození křesťanství v Evropě, nevybral si pro svou cestu zrovna ideální cíl, myslí si například americký deník The New York Times. List si také všiml toho, že při příjezdu papeže do Prahy si metropole dál žila svým životem a vzácnou návštěvo sotva zaznamenala.

Také německý server Deutshce Welle (DW) informuje své čtenáře, že papeže čeká "namáhavý boj, který by přivedl náboženskou obrodu do země, která zůstává silně ateistická i dvacet let po pádu komunismu."

Lombardi se malé podpoře Čechů církvím při svém vystoupení také věnoval. Řekl, že papež je velmi dobře informován o nízkém počtu věřících, zmínil to i ve svých projevech s tím, že to je i důsledek historického vývoje. Zvláštní recept na tento problém podle Lombardiho papež nemá, hovoří hlavně o povzbuzování církve v její práci a lidí ve víře.

Lombardi, který je současně šéf vatikánského rádia, si všiml v papežových promluvách jedné novinky, totiž toho, že hlava katolické církve hovořila poprvé o Evropě nejen jako o kontinentu, ale také jako o domovu. "Papež toto použil poprvé," usoudil Lombardi.

Nejvýraznější částí druhé dne papežovy návštěvy byla mše v Brně. Na mši kromě věřících z Moravy a Čech přijeli také poutníci z dalších zemí, například ze Slovenska, Polska nebo Německa. Asi dvouhodinová mše se odehrála v areálu, který byl vybudován na brněnském tuřanském letišti.

Papeži se podle Lombardiho líbil i sobotní koncert, při kterém s osobnostmi českého společenského života vyslechl skladbu Te Deum od Antonína Dvořáka v podání České filharmonie.

Související