Zákon zavádějící registraci lobbistů vrátila sněmovna jeho autorům k přepracování. Poslanci vznesli během dvouhodinové diskuze desítky připomínek. Nejčastěji zmiňovali fakt, že podle normy by museli hlásit všechny schůzky s lobbisty.

Zákon předložili poslanci ČSSD. Podle předsedy poslanců sociální demokracie Bohuslava Sobotky je základním principem zákona registrace lobbistů na ministerstvu vnitra. "Zákon jasně říká, co může a co nemůže být předmětem lobbistických kontaktů. Stanoví také přísné sankce, pokud by pravidla nebyla dodržena, jak na straně lobbistů, tak na straně představitelů veřejné moci," popsal zákon Sobotka.

Návrh označuje za lobbistu podnikatele, který vykonává lobbing. Lobbistický kontakt je pak jednostranná komunikace, která má za účel ovlivnit rozhodování orgánů veřejné moci včetně předcházejících procesů. Cílem jednání má být změna, předložení nebo schválení nějakého dokumentu.

"Bohužel, předkladatelé si nedali práci připravit návrh zákona a předložili nám tady úmysl regulovat lobbing," řekl novinářům poslanec ODS Marek Benda. "Tam byly zcela evidentní nesmysly, díry," zdůraznil. "Jestli chceme regulovat placený lobbing, my jsme pro, my jsme ochotni na tom spolupracovat, určitě. Ale musí to být napsané pořádně," dodal.

ČSSD je rozhodnutím překvapeno 

Poslanec ČSSD Jeroným Tejc považuje rozhodnutí za překvapivé. "Já jsem očekával, že tady nevznikne hlasovací koalice KSČM, přeběhlíci a ODS, která přispěje k tomu, abychom nepostoupili s tímto návrhem zákona do druhého čtení," řekl Tejc novinářům. Ujistil, že ČSSD udělá vše pro to, aby sněmovna zákon do voleb schválila.

Proti zákonu vystupovali nejčastěji poslanci ODS. Například podle Martina Doktora by zákon vedl k tomu, že by se po sněmovně pohybovali akreditovaní lobbisté, měli by zde pronajaté kanceláře nebo by pracovali jako asistenti poslanců. Kritizoval i to, že by musel hlásit každou návštěvu ve své kanceláři, která by mohla být považována za lobbistický kontakt. "Všichni, kdo k nám do kanceláří přicházejí, doufají, že nás svými znalostmi a zkušenostmi ovlivní. Je možné považovat za vrcholného lobbistu zástupce odborových organizací, ředitele finančních úřadů, hasičských záchranných sborů, mysliveckého a rybářského svazu?" argumentoval proti zákonu Doktor.

Výhrady přednesl i místopředseda ODS Petr Nečas. Jako lobbisté by se podle něho museli registrovat i volební manažer ČSSD Jaroslav Tvrdík nebo šéf Česko moravské konfederace odborových svazů Milan Štěch. Zmínil i jméno advokáta Miroslava Jansty nebo podnikatele Martina Ulčáka. "Pokud tam budou zapsáni, budou členové vedení ČSSD hlásit každé setkání s těmito pány? Když nebudou zapsáni v tomto registru, jaký smysl má tento návrh zákona?" pokračoval Nečas.

V USA i EU registry lobbistů existují, v EU zatím na dobrovolné bázi. Loni v červnu například spustila svůj registr Evropská komise. Ke konci loňského roku se do něj zapsalo něco přes 550 subjektů, ačkoliv v Bruselu se podle odhadů pohybuje až 20.000 lobbistů. Zájemci o zápis museli uvést, kdo jsou, o co usilují i o jaké obory se zajímají.