Dvě největší politické strany vystupňovaly boj o ovládnutí ministerstva vnitra. Vedení ODS se rozhodlo jednat o tom, zda bude prosazovat odvolání ministra Martina Peciny. Ten je prý silně ovládán sociálními demokraty, kteří ho dříve nominovali do funkce.

Lídr ODS Topolánek dokonce nepřímo spojil Pecinovo setrvání na ministerstvu s další podporou své strany úřednickému kabinetu. O personálním obsazení resortů i o novém mandátu vlády chce ODS jednat přímo s premiérem Janem Fischerem a předsedy ostatních parlamentních stran. Schůzka by se mohla uskutečnit již v pondělí 5. října.

"Politizace ministerstva"

Impulzem k nejnovější roztržce bylo Pecinovo rozhodnutí odebrat část pravomocí náměstkovi Zdeňku Zajíčkovi z ODS, který na ministerstvu řídil veřejnou správu a informatiku. Zajíček následně oznámil svou rezignaci. "ODS považuje (Pecinův) krok za nepřijatelné překročení mandátu této vlády, jejího programového prohlášení a všech předchozích dohod," prohlásil Mirek Topolánek na čtvrteční tiskové konferenci.

Pecina podle něj zjevně prosazuje zájmy Jiřího Paroubka a sociální demokracie. Tím prý ohrožuje reformu policie a řadu dalších klíčových projektů. ODS proto bude požadovat Pecinův odchod. Večer o tom rozhodlo na jednání její nejužší vedení. 

Sám Pecina kritiku odmítá. "Chci zdůraznit, že pan náměstek Zajíček odchází z vlastního rozhodnutí. Já jsem jeho odchod neinicioval," uvedl na ministerském webu. Podpořil ho i předseda ČSSD Jiří Paroubek: "Reakce politiků ODS postrádají také elementární logiku, neboť Zdeněk Zajíček, který byl politickým náměstkem ODS, rezignoval na svoji funkci sám a nebyl tedy ministrem Pecinou odvolán." 

Sociální demokracie považuje požadavek ODS "za projev neuváženosti a hysterie". Ministr Pecina podle Paroubka pouze činí nutné reorganizační kroky, které jsou plně v jeho kompetenci.

"Vzhledem k míře hysterie reakce především Ivana Langera lze celou situaci hodnotit jako projev strachu z možných důsledků působení Ivana Langera a jeho lidí na ministerstvu vnitra, které v poslední době Martin Pecina řeší, a které se týkají především podivného hospodaření s majetkem státu," dodal Paroubek.

Šéf ČSSD také poukázal na fakt, že personálním změnám se nevyhýbala ani Daniela Kovářová. Ministryně spravedlnosti v červenci odvolala náměstka pro legislativu Františka Korbela a o několik dní později také vrchní ředitelku legislativně-právní podsekce Danu Prudíkovou. Vysloužila si kvůli tomu kritiku předsedy vlády Fischera.

Prázdné gesto?

Skutečností nicméně je, že ani požadavek na Pecinovo odvolání neznamená, že by se ministrovo křeslo houpalo. ODS totiž takový požadavek může prosadit jen tehdy, pokud se na něm domluví s ČSSD. A ta se včera za Pecinu postavila. "Považuji reakci ODS na kroky ministra vnitra za neadekvátní a hysterickou. Ministr Pecina činí pouze kroky, které ve svém důsledku povedou k efektivnějšímu řízení resortu," uvedl ve čtvrtek v tiskovém prohlášení lídr ČSSD Paroubek.

ODS by na Pecinovo odvolání mohla tlačit také v momentě, kdy by se Fischerova vláda rozhodla předstoupit před poslance s žádostí o důvěru. Nepřímo to naznačil expremiér Topolánek. "Existuje riziko, že pokud Pecina zůstane ve své funkci, bude v politice sociální demokracie pokračovat. Taková vláda nemůže mít naši důvěru," uvedl včera.

Zatím však není jasné ani to, zda Fischerova vláda skutečně bude muset o důvěru žádat. Tuto představu má totiž zatím pouze ODS. Sociální demokracie se staví proti s argumentem, že hlasováním o důvěře již byl souhlas poslanců s Janotovým úsporným balíčkem.

Ministr: Mám rád legraci

Martina Pecinu považují občanští demokraté dlouhodobě za vůbec nejpolitičtějšího člena úřednického kabinetu. Ostatně jedním z hlavních důvodů, proč ho ČSSD na ministerstvo dosadila, bylo, aby zabránil vzniku případné nové Kubiceho zprávy. Tedy dokumentu, který by mohl ovlivnit předčasné volby.

Důvod ke kritice Pecina zavdával hlavně svými personálními opatřeními. Již krátce po svém jmenování si do vedení ministerstva přivedl bývalého šéfa Národní protidrogové centrály Jiřího Komorouse. Ten byl dříve v médiích propírán kvůli svému údajnému působení v StB nebo členství v řádu Ordo Lumen Templi zpěváka Daniela Landy. "Ordo Lumen Templi považuji spíš za legrační záležitost a já mám legraci rád. A jeho spojování s StB? Pro mě je důležité, že má prověrku na stupeň tajné a čisté lustrační osvědčení," komentoval tyto výtky Pecina.

Zdeněk Zajíček není jediným náměstkem, který z ministerstva v poslední době odešel. Během Pecinova působení již skončil například náměstek policejního prezidenta Jiří Houba nebo náměstek ministra pro ekonomiku Jiří Jirka.