Těžba ropy v Rusku v září poprvé v historii překročila hranici deseti milionů barelů denně. Nárůst zaznamenala rovněž produkce zemního plynu. Vyplývá to podle agentury Reuters z pátečních údajů ruského ministerstva energetiky.

Těžba ruské ropy minulý měsíc stoupla o 0,4 procenta na 10,01 milionu barelů denně ze srpnových 9,97 milionu barelů denně, což byl předchozí rekord. Produkce zemního plynu se meziměsíčně zvýšila dokonce o 8,6 procenta na 1,52 miliardy krychlových metrů denně.

Rusko bylo druhým největším exportérem ropy na světě po Saúdské Arábii. Nicméně poprvé od zániku sovětského impéria se nyní vyhouplo do čela žebříčku a předstihlo ve druhém čtvrtletí Saúdskou Arábii. V současnosti již těží téměř o 25 procent ropy více než právě tento nejbližší konkurent.

Těžba ropy v Rusku letos oživuje poté, co loni poprvé za deset let klesla. Moskva se snaží zvyšováním těžby podpořit domácí ekonomiku, která byla těžce zasažena světovou finanční krizí a hospodářskou recesí.

Růst těžby ropy v Rusku se ale příliš nelíbí Organizaci zemí vyvážejících ropu (OPEC), která se snaží omezováním produkce podpořit ceny. OPEC se od loňského září dohodl na snížení těžby o celkem 4,2 milionu barelů denně, což odpovídá zhruba pěti procentům celosvětové spotřeby ropy.

Analytici nicméně upozorňují, že Rusko je možná největším světovým producentem ropy pouze dočasně, protože země nebude schopna dostatečně rychle nahrazovat vytěžená ropná pole novými projekty. "Nynější oživení (těžby) je výsledkem investic z předchozích let," upozornil jeden z analytiků ruské společnosti Alfa-Bank.