Podle prvních odhadů zvítězilo v předčasných volbách v Řecku opoziční Panhelénské socialistické hnutí (Pasok) Jorgose Papandrea. Povolební průzkumy jim přisuzují asi 41 až 44 procent hlasů, což by jim dalo většinu v parlamentu. 

Druhá podle odhadů skončila strana premiéra Kostase Karamanlise Nová demokracie (ND), které svůj hlas mělo dát 34 až 37 procent voličů.

Předčasné volby vypsal sám bývalý premiér Kostas Karamanlis, což zdůvodnil tím, že zemi čekají kvůli hospodářské krizi velké ekonomické reformy a k jejich realizaci potřebuje nový politický mandát.

Jeho soupeř Papandrea v předvolební kampani sliboval, že stagnujícímu hospodářství pomůže stimulačním balíčkem ve výši tří miliard eur. Chce také zvýšit daně nejbohatším lidem. "Jsem si jist, že společně můžeme Řecko změnit. Chceme to, máme na to, podaří se nám to," řekl Papandreu poté, co odvolil.

Naopak Karamanlis si chtěl v případě volebního vítězství posvítit na těžkopádný státní aparát, který je do značné míry založený na osobních známostech.

Ukazuje se ale, že voliči už příliš bývalému premiérovi nevěří. Nepodařilo se mu totiž splnit jedno z jeho hlavních předsevzetí, totiž skoncovat s korupcí, která je v Řecku velkým problémem. Země se v míře korupce propadla na úroveň afrických a asijských států. Karamanlisovu vládu provázela řada skandálů, ministr práce a sociálních věcí například zaměstnával ilegální migranty.

"Hlasovala jsem pro Pasok, protože mě předchozí vláda zklamala. Dočkali jsme se od ní jedině lhostejnosti a apatie," vyjádřila svůj názor na Karamanlisův kabinet jistá volička v Aténách.

Ať už ve volbách zvítězí kdokoliv, čeká na něho tvrdý oříšek v podobě šestiprocentního schodku státního rozpočtu, narůstající nezaměstnanosti a nespokojenosti se vzdělávacím systémem a přílivem imigrantů.