Ústavní soud v září po tříletém zkoumání odmítl stížnost SNK Evropských demokratů (SNK ED) proti okolnostem voleb do Poslanecké sněmovny v roce 2006. Strana konkrétně požadovala zrušení rozhodnutí, jímž Nejvyšší správní soud (NSS) zamítl její návrh na zneplatnění volby všech poslanců. SNK ED tvrdí, že je poškodilo dlouhodobé zadržování příspěvků za mandáty. Peníze totiž nemohli využít v kampani. Ústavní soud ale stanovisko NSS bez veřejného jednání potvrdil, zjistila ČTK z databáze usnesení.

Strana ve stížnosti tvrdila, že zadržování státních příspěvků ministerstvem financí zasáhlo do práva svobodné volby a znevýhodnilo ji při prezentaci programu a kandidátů. Upozorňovala také na údajně nespravedlivý přístup médií. Strana vypočítala, že v médiích dostala před volbami devětkrát méně prostoru než Strana zelených.

Nejvyšší správní soud už před třemi lety konstatoval, že ministerstvo financí skutečně SNK ED poškodilo. Nakonec ale soudci seznali, že ztráta strany na pětiprocentní hranici pro vstup do Poslanecké sněmovny byla tak velká, že by ji nepřekonala ani s pomocí vyplacených příspěvků. Zároveň tehdy uvedli, že v tomto případě byl NSS vůbec nejblíže úvahám o zneplatnění voleb.

Podle usnesení Ústavního soudu rozhodl NSS správně. "Vycházel ze zjištění, že k počtu 267.449 hlasů potřebných k překročení pětiprocentní uzavírací klauzule jí (straně) scházelo 155.725 hlasů," připomněl soudce zpravodaj Stanislav Balík.

"Málo" prostoru v ČT 

Ústavní soud nevyhověl ani námitkám, jež se týkaly nerovnoměrného zastoupení stran v médiích, například v předvolebních debatách v České televizi. "Závěr NSS o tom, že je ústavně přípustné, aby za dodržení ústavních principů byl politickým stranám v rámci veřejnoprávního média vyměřen další vysílací čas diferencovaně podle jejich významu, Ústavní soud i nyní hodnotí jako ústavně akceptovatelný," uvedl Balík.

Nevyplacené příspěvky se vztahovaly k mandátům v pražském zastupitelstvu, které získala kandidátka Demokratů Jana Kasla. Ministerstvo financí zpochybňovalo nárok SNK ED, ačkoliv vyplacení peněz nástupnickému subjektu opakovaně nařizovaly soudy. "Abych to řekl diplomaticky, nevyplacení příspěvku je něčím, co jsme prostě nedokázali pochopit," řekl v roce 2006 předseda senátu Nejvyššího správního soudu Vojtěch Šimíček.

SNK ED nakonec ve volbách získali asi dvě procenta hlasů. "Nevím ale, jak bychom rozhodli, kdyby získali třeba 4,9 procenta," upozornil tehdy Šimíček.