Počátkem listopadu se má komunikace se státní správou změnit nejvýrazněji za stovky let. Úřady totiž přestanou posílat firmám dopisy a nahradí je novým kanálem - datovými schránkami. Místo papírovým dopisů a úředních obsílek tak nastoupí "e-maily". 

Datové schránky, které budou muset ze zákona od 1. listopadu používat všechny společnosti zapsané v obchodním rejstříku, úřady a státní instituce, si ale dosud aktivovalo jen asi deset procent uživatelů. Na konci října proto hrozí přetížení systému, řekli v pondělí při zahájení brněnské konference 3IN věnované e-governmentu ministr vnitra Martin Pecina a generální ředitel České pošty Petr Sedláček.

V současnosti má datovou schránku zřízenou kolem 290.000 uživatelů, z toho zhruba 10.000 o ni požádalo, aniž by jim to ukládal zákon. "Aktivovaných je kolem 40.000 schránek. Z těch uživatelů, kteří ji musejí využívat ze zákona, tak zatím učinilo jen asi deset procent," řekl Sedláček. Česká pošta přitom podle něj všem již před časem rozeslala přístupové kódy.

Na aktivaci schránek zbývá ještě 25 dní, pokud si ji ale zbývající uživatelé nechají až na poslední říjnové dny, hrozí podle odborníků přetížení systému.

"Sytém je robustní ale teprve start bude tím opravdovým testem a trochu se obáváme toho, že pokud to všichni nechají na poslední den, dojde k tomu, že ten systém nebude v každou chvíli průchodný," řekl Sedláček. Situaci připodobnil k poslednímu dni, kdy lze každoročně podávat daňová přiznání a na úřadech vznikají fronty.

Související