Zhruba 15 až 17 naráz vypitých piv musel řidič v neděli zkonzumovat, než usedl na svoji motorku. Krátce po poledni havaroval v Malé Skále na Jablonecku. "Neprojel zatáčkou, dostal se mimo silnici a tam svým strojem Simson přerazil kamenný patník. Na hlavě neměl přilbu," popsala jablonecká policejní mluvčí Ludmila Knopová.

Policisté mu orientační dechovou zkouškou naměřili 4,27 promile alkoholu. Čtyřiadvacetiletý motocyklista, který nevlastní řidičský průkaz, se při nehodě lehce zranil. Za ohrožení pod vlivem návykové látky a za řízení bez oprávnění mu hrozí až jeden rok vězení. Motocykl je navíc podle informací policie v evidencích veden jako vyřazený.

Podle informací ČTK je 4,27 promile alkoholu naměřených u řidiče letos v Libereckém kraji rekord. Dosud patřilo první místo muži s 3,45 promile, kterého přistihli policisté v létě za volantem osobního auta policisté v Jeřmanicích na Liberecku.

Většina lidí už je v bezvědomí

Čtyři promile znamenají velmi hlubokou opilost, při níž většina lidí upadá do bezvědomí a hrozí jim smrt z otravy alkoholem. Mladý motocyklista se k tak vysoké dávce propíjel pravděpodobně dlouhodobě. Podle odborníků není téměř možné, aby přežil, kdyby do sebe tolik alkoholu dostal v krátké době.

Liberecký psychiatr Jaroslav Tržický, který se specializuje i na léčbu alkoholismu, považuje čtyři promile za množství, pod jehož vlivem lidé podléhají iluzím - vidí, co není, a nevidí, co je. "Řidiči nemohou vnímat rychlost, nereagují skoro na nic a nedokážou koordinovat pohyby," dodal.

Opilý nezvládl dechovou zkoušku

V Libereckém kraji se v posledních pěti letech objevilo jen několik ještě více opilých řidičů než motocyklista v Malé Skále. U Lomnice nad Popelkou havaroval na jaře 2005 řidič s fekálním vozem V3S a policisté mu naměřili v dechu téměř osm promile alkoholu. Předtím policisté odhalili řidiče osobního auta s 3,95 promile a v dalším případě havaroval na okraji Semil motorista v osobní autě s téměř pěti promile.

Letos v dubnu se na Českolipsku opil dvacetiletý muž tak, že ráno nezvládl jednoduchou dechovou zkoušku na alkohol. Mladík nedokázal v Novém Boru vyhovět pokynu, ať osm vteřin plynule dýchá do přístroje na zjišťování alkoholu. Předtím narazil do vozidla městské policie.

Související