Vakcína může podle odborníků vést k novému způsobu léčby závislosti na této droze. Požitek z kokainu potlačila u 38 procent lidí, kteří byli součástí výzkumu.

Vakcína údajně zablokuje omamné vlivy drogy, a tím také omezí touhu po dalších dávkách. "Funguje to," řekl v prohlášení jeden z vědců odpovědných za vývoj vakcíny Thomas Kosten z houstonské Baylor College of Medicine.

Molekuly kokainu jsou příliš malé na to, aby v těle přitáhly pozornost imunního systému. Záměrem vědců bylo proto najít způsob, který by organismu pomohl kokain rozeznat. Vakcína, kterou vyvinuli, používá neškodné verze toxinů cholery spojené s molekulami kokainu. Když imunní systém na tyto toxiny zareaguje, vytvoří si protilátky vůči choleře i kokainu. "Tyto protilátky se na kokain napojí a zabrání mu v opuštění krevního oběhu," uvedl Kosten. Enzym cholinesteráza pak kokain rozloží a vyloučí jej z těla.

Studie se zaměřila na 94 dobrovolníků na odvykací kůře ze závislosti na kokainu. Vakcína jim byla podávána po dobu tří měsíců. Ti, kteří měli vyšší reakci protilátek, byli lépe disponováni ke zbavení se závislosti na droze.


Přestože vakcína úplně neeliminuje touhu po kokainu, u některých lidí může zabránit užívání dalších dávek, uvedl Kosten. Problém je ale podle něho v tom, že vakcína nevytváří protilátky u každého. "Čtvrtina lidí, kteří vakcínu dostali, si moc protilátek nevytvořila," řekl.

Vakcína přesto podle odborníků z amerického Národního ústavu pro výzkum drogových závislostí (NIDA) představuje slibný krok k léčbě drogové závislosti. Kosten se chce pokusit látku ještě modifikovat, aby byla účinnější.

Podle průzkumu z roku 2007 vyzkoušelo kokain alespoň jednou 35,9 milionu Američanů starších 12 let. Zhruba 14 procent lidí v odvykacích léčebnách tvořili v roce 2006 závislí na kokainu.