Měl to být konec jednoho z největšího gangu padělatelů obrazu, jehož činnost nemá v dějinách české kriminalistiky obdoby. Nakonec se ale podařilo prokázat pouhý zlomek z trestné činnosti. Brněnský krajský soud ve středu potrestal dva muže.

Jana Trojana mladšího poslala za prodej padělků obrazů slavného malíře Jana Zrzavého a další podvody související s výtvarným uměním na 7,5 roku do vězení. Josef Sedlák, který mu pomáhal padělky legalizovat, dostal podmínku. Oba odsouzení se proti verdiktu mohou odvolat k Vrchnímu soudu v Olomouci.

Skupina podle obžaloby dostala na trh s uměním v Česku asi 160 kvalitních padělků obrazů českých mistrů 19. a 20. století. Jejich prodejem prý vydělali téměř 15 milionů korun. Šéfem gangu byl údajně Jan Trojan starší. V době procesu ale zemřel, proto se nepodařilo vypátrat, kdo značnou část padělků vyrobil a jak byly prodány.

Napálil otce, obral ho o tři miliony

Trojan mladší nebyl odsouzen za prodej padělků do galerií, ale za prodej několika napodobenin děl Zrzavého vlastnímu otci. Tímto způsobem na něm podle soudu vydělal více než 3,2 milionu korun. Trojan mladší tvrdí, že se otec pokládal za znalce umění a ze znalostí syna v této oblasti si dělal žerty. Trojan mladší si prý proto nechal udělat padělky Zrzavého, jeho přítel Sedlák mu k nim sepsal dokumentaci o jejich pravosti a díla pak prodal otci. Namluvil mu, že obrazy pocházejí z pozůstalosti jistého známého, jehož blízcí kdysi dostali cenné obrazy darem přímo od Zrzavého.

U minulých jednání Trojan popisoval, jak se bavil na tom, že se mu podařilo otce napálit. Podle soudce Aleše Novotného byl patrně Trojan starší znalec umění, z policejních odposlechů jeho telefonických hovorů ale vyplývá, že vykonstruované historce o původu Zrzavého obrazů - padělků, neměl tušení.

Trojan mladší byl odsouzen i za desítky podvodů s mnohamilionovou škodou. Soudci trvalo půl hodiny, než přečetl jména všech podvedených. Trojan mladší si od nich půjčoval peníze, které nevracel. Tvrdil, že je výhodně investuje do umění, jiným sliboval cenné obrazy a některým lidem namluvil, že peníze potřebuje na vytvoření své encyklopedie výtvarného umění. Tento jeho "unikátní projekt" měl pomoci právě tomu, aby na trh s uměleckými předměty v republice pronikaly zdařilé padělky.

Související