Senátorský klub KDU-ČSL se ve čtvrtek rozpadl. Senátoři Ludmila Müllerová, Adolf Jílek a Václav Jehlička přešli k TOP 09. Ze sedmi členů lidovecké frakce tak zbyli jen čtyři. Lidovci podle dosavadního předsedy frakce Rostislava Slavotínka budou nyní v horní komoře působit patrně jako nezařazení, jimiž dosud byli pouze senátoři KSČM. Senátorský klub musí mít nejméně pět členů.

Müllerová, která i jako členka přípravného výboru TOP 09 působila jako místopředsedkyně senátorů KDU-ČSL, odchod svých kolegů spojila se středečním vystoupením předsedy KDU-ČSL Cyrila Svobody. Lidovci jeho ústy pod hrozbou vyloučení z klubu vyzvali poslance TOP 09, aby se vzdali mandátu. Jeden z lídrů TOP 09 Miroslav Kalousek poté oznámil, že se svými kolegy sněmovní klub lidovců sám opustí.

Pithart už by nemusel být ve vedení Senátu 

"Pro mě to je naprosto přirozené, já jsem zakládající členkou TOP 09, ostatní kolegové (se rozhodli) spíš asi v reakci na včerejší hysterické chování pana předsedy Svobody," řekla Müllerová. "Ti kolegové to zdůvodňovali mimo jiné i tímto," potvrdil Slavotínek. Podle něho Jílek, byť před časem z KDU-ČSL vystoupil, a Jehlička doposud o vystoupení z klubu neuvažovali, proto Slavotínka jejich krok překvapil.

Určité otazníky se nyní vznášejí nad setrváním Petra Pitharta ve funkci místopředsedy horní komory, kterého po loňských volbách opětovně nominoval do vedení Senátu lidovecký klub jako tehdy třetí nejsilnější senátorská frakce. "Nevím, jak se to bude dál vyvíjet. Jestli někdo navrhne změnu v této pozici, a ta změna bude schválena plénem Senátu, to už je další věc," uvedl Slavotínek s tím, že lidovci budou Pitharta dál podporovat, neboť svou funkci plní dobře. Podle některých informací by senátoři mohli situaci řešit ještě na nynější schůzi.

Prohlášení poslanců a senátorů TOP 09 zvolených za KDU-ČSL

Dnešním dnem vystupujeme oficiálně ze svých mateřských klubů v obou komorách Parlamentu ČR. Podíleli jsme se na založení TOP 09 především proto, že jsme nemohli souhlasit s odklonem politiky KDU-ČSL od jejího volebního programu z roku 2006. Skutečnost, že k tomuto odklonu došlo, lze dokumentovat nejen na konkrétní politické praxi, ale i na výrocích vedoucích představitelů KDU-ČSL. Ti často ve sdělovacích prostředcích prezentovali, že volební program z roku 2006 strhl stranu příliš „doprava" a že je zapotřebí změnit programový směr a strategii strany. To je nepochybně legitimní cesta suverénní politické strany. Nereagovali jsme proto na ni výzvami, aby složili mandát ti, kteří za volební program 2006 byli zvoleni, ale rozhodli jsme se ke zdvořilému odchodu a prosazování původních programových principů v novém politickém subjektu. Podpora a sympatie našich voličů, kteří nám svěřili mandát, jsou dokladem oprávněnosti tohoto kroku. Nepokládali jsme za vhodné obtěžovat organizační mechanismy obou komor Parlamentu ČR a vedení obou klubů KDU-ČSL vystupováním z klubů. Chtěli jsme je ušetřit před technickými i finančními problémy tím, že i když nebudeme členy klubů fakticky, formálně jimi zůstaneme. Domníváme se, že slušnost a zdrženlivost byly v tomto případě vyloženy jako slabost. Pokud bychom byli kdykoli v minulosti požádáni vedením KDU-ČSL o vystoupení z klubů, bez protestů bychom tak učinili. Činíme tak tedy dnes, po zbytečně dramatické výzvě Předsednictva KDU-ČSL.

Čtrnáct poslanců a senátorů „TOP 09 a Starostové" představuje v Parlamentu ČR čtvrtou nejsilnější politickou formaci po ODS, ČSSD a KSČM. Povinností této politické síly je konstruktivně se podílet na řešení zásadních problémů ČR. Jsme připraveni bez personálních požadavků podporovat vládu Jana Fischera, zejména v její snaze stabilizovat veřejné rozpočty a hledat efektivní nástroje v boji s nezaměstnaností. Rovněž jsme připraveni nabídnout svoji kompetenci a podporu v procesech našeho plnohodnotného členství v EU a v dalších oblastech, které budou prioritními výzvami správy země. Svoji veškerou energii hodláme věnovat těmto problémům, nikoliv planým stranickým rozmíškám, které občanům ČR nepřinášejí žádný prospěch.

V Praze dne 8. října 2009


Prohlášení senátora Václava Jehličky k ukončení jeho členství v KDU-ČSL

Důvodem odchodu senátora Václava Jehličky z KDU-ČSL je především to, že se nenaplnily jeho představy, že strana bude integrujícím prvkem mezi pravicovými subjekty na naší politické scéně.

Nepřátelské postoje současného vedení KDU-ČSL k TOP 09, namísto velkorysosti a podání ruky ke spolupráci, jsou pro Václava Jehličku zklamáním.

Senátor Václav Jehlička tak dává ve své politické práci přednost integritě svých postojů před členstvím ve straně.

Václav Jehlička si stále hluboce váží práce a obětavé činnosti řadových členů KDU-ČSL. Věří, že i v nové situaci bude možné najít prostor pro vzájemnou spolupráci.


V Praze 8. října 2009    

Václav Jehlička v.r.

KDU přijde o klub poprvé od vzniku Senátu

Zánik frakce lidoveckých senátorů znamená, že KDU-ČSL poprvé od ustavení horní komory v roce 1996 přijde o své klubové zázemí a náležitosti s tím související. Rozpočet Senátu tím ušetří. Nejvíce senátorů měli lidovci ve volebním období 2000 až 2002 v éře takzvané opoziční smlouvy mezi ODS a ČSSD, a to 19, od té doby se zastoupení lidovců v horní komoře snižovalo. Lidoveckými senátory nyní kromě Slavotínka a Pitharta zůstávají bývalý předseda strany Jiří Čunek a nestraník Václav Koukal.

Třetím nejsilnějším, byť zároveň nejméně početným, je tak ode dneška doposud šestičlenný klub TOP 09 a Starostové (dříve Klub otevřené demokracie), který zatím zastoupení v nejužším vedení Senátu nemá. Nejsilnější senátorský klub má ODS s 36 členy, ČSSD má po loňských volbách ve své frakci 29.

Lidovci vyhánějí své bývalé poslance. Členové TOP 09 tedy z klubu KDU vystoupí - čtěte ZDE

Politici TOP 09 odporují křesťanským hodnotám 

Svoboda vyzval bývalé lidovecké poslance k odchodu ve středu. "Hlavním důvodem je skutečnost, že slova a činy těch, kteří jsou dnes v TOP 09, odporují hodnotám, které vycházejí z křesťanství a které hájí KDU-ČSL," řekl Svoboda. Lídři kandidátek TOP 09 podle něj popírají základní etické principy, k nimž se lidovci hlásí. Poslanci TOP 09 také ve sněmovně nepodpořili lidovecký návrh na omezení a vyšší zdanění hazardu.

Miroslav Kalousek po pár hodninách potvrdil, že pětice poslanců TOP 09 ve sněmovně opustí lidovecký klub. Politici podle něj z frakce neodešli dříve, aby neobtěžovali technicky organizační aparát sněmovny i klubu. "Kdyby nám to řekl půl větou na chodbě, tak bychom šli," uvedl Kalousek na Svobodovu adresu. Nový poslanecký klub nemůže strana TOP 09 zakládat, je k tomu potřeba nejméně 10 členů.

Apel šéfa KDU se ale nevztahoval na senátory, kteří jsou podle Svobody na rozdíl od poslanců voleni individuálně, ne na kandidátkách jednotlivých stran. Proto nepožadoval i jejich rezignaci na mandát. Předseda lidovců k tomu mohl mít prostý důvod. "K ustavení senátorského klubu je třeba nejméně pět senátorů". Senátoři lidovců poté, co ztratili klub, přišli například o přednostní právo v rozpravě, které má šéf senátorského klubu, a zároveň také o příspěvek na úhradu nákladů. V Poslanecké sněmovně bude klub KDU i po odchodu pěti členů fungovat dál.