Předsedkyně nacionalistické Národní strany Petra Edelmannová rezignovala k 7. říjnu na svou funkci. Na webových stránkách strany ve čtvrtek napsala, že k rozhodnutí odstoupit z funkce ji vedly nejnovější informace. Konkrétní důvod ale neuvedla.

Edelmanová pouze tvrdí, že za jejím odstoupením "není nabídka lukrativnější pozice v žádné ze zprofanovaných politických stran v naší zemi, natož ztráta či ochladnutí národoveckého entuziasmu".

Na fakt upozornil server iDnes.cz. Podle něj se Edelmannová k svému odstoupení blíže vyjádří až po zasedání vedení strany. Vizitku nyní již bývalé předsedkyně strany najdete na konci tohoto článku.

Skandál s volebním spotem 

Národní strana (NS) na sebe upozorňovala mimo jiné akcemi namířenými proti Romům. Poslední skandál vyvolala v kampani před volbami do Evropského parlamentu. Pro televizní a rozhlasové předvolební spoty připravila protiromsky laděné příspěvky, které Česká televize (ČT) a Český rozhlas odmítly vysílat. NS poté sdělila, že chce kvůli rozhodnutím ČT a ČRo po skončení eurovoleb podat soudu návrh na jejich zneplatnění a stížnost k příslušným institucím EU.

Za volební spoty Národní strany padlo první obvinění - čtěte ZDE

Ve volbách tehdy strana získala 0,26 procenta hlasů, do předčasných parlamentních voleb své kandidáty nepřihlásila.


Vizitka bývalé předsedkyně Národní strany Petry Edelmannové

Datum a místo narození: 27. února 1975 ve Františkových Lázních.

Vzdělání: ukončila bakalářské studium ekonomie na Západočeské univerzitě v Plzni, poté pokračovala na Institutu ekonomických studií na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze. V roce 2008 dokončila doktorandské studium na katedře politologie Fakulty mezinárodních vztahů Vysoké školy ekonomické v Praze. Její disertační práce měla název Česká identita, národní zájmy a pravicové politické strany 2002-2006.

Praxe: Již při studiu začala pracovat v České národní bance, nejdříve jako asistentka viceguvernéra. Po ukončení studia působila jako poradce vrchního ředitele a člena bankovní rady, později jako poradce viceguvernéra. Od roku 2001 pracovala pro HVB Bank.

Politické aktivity v čele Národní strany:

- Předsedkyní Národní strany se stala krátce po její registraci v roce 2002. Krajně pravicovou a národně orientovanou stranu přitom ministerstvo vnitra původně odmítlo zaregistrovat, registraci nařídil až Nejvyšší soud. Národní strana mimo jiné odmítá členství v Evropské unii a prosazuje národní státy.

- Během působení Edelmannové ve funkci předsedkyně na sebe NS upozornila především řadou protiromských akcí a výroků. Například v lednu 2006 v Letech na Písecku, kde stál za druhé světové války sběrný tábor pro Romy, chtěli členové strany odhalit pomník válečným obětem a tvrdili, že tábor byl jen pracovní a Romové v něm umírali na běžné nemoci.

- V květnu 2006 v on-line rozhovoru na iDnes.cz Edelmannová prohlásila, že podporuje "emigraci cikánů momentálně žijících na území ČR do Indie. Rasismus je jen nálepka na přirozený strach z nebezpečí".

- V červenci 2008 podal místopředseda vládní rady pro záležitosti romské komunity a předseda sdružení Dženo Ivan Veselý vládě návrh na rozpuštění Národní strany, neboť podle něj strana šíří rasovou nesnášenlivost a nenávist k Romům.

- V prosinci 2008 policie odložila případ výroků, které koncem října pronesl na shromáždění NS v Praze člen strany Pavel Sedláček. Magistrátní úředníci tehdy shromáždění rozpustili s tím, že Sedláčkovy výroky označili za xenofobní a rasistické.

- Před letošními volbami od Evropského parlamentu Česká televize a Český rozhlas odmítly vysílat protiromsky laděné předvolební spoty Národní strany, v nichž strana nabízela "konečné řešení otázky cikánské otázky". V září policie obvinila jednoho člověka kvůli obsahu spotu.

- Ve volbách do sněmovny v roce 2006 NS získala 0,17 procenta hlasů, v letošních volbách do Evropského parlamentu 0,26 procenta.