Konečné rozhodnutí o tom, zda kraje porušují zákon vracením poplatků v krajských nemocnicích a lékárnách, se opět odsouvá. Ministr vnitra Martin Pecina, který slíbil dosavadní způsob vracení poplatků v krajích zakázat, svůj krok zdržuje. A vinu svaluje na bývalého náměstka za ODS Zdeňka Zajíčka.

Už v polovině léta ministr hejtmanům v dopise napsal, že při vybírání poplatků nedodržují zákon. A sliboval, že na konci srpna vracení poplatků zakáže, nebo přiměje hejtmany, aby způsob vracení poplatků zásadně změnili.

Kraje ale vrací poplatky dál, Pecina zatím nic nezakázal. A rozhodnutí odsouvá o další měsíce. „Díval jsem se na to a analýza, kterou máme zpracovanou, je udělaná naprosto tendenčně,“ hájí se Pecina. Analýza, kterou má ministerstvo hotovou už od května, přitom upozornila, že kromě Plzeňského kraje všechny ostatní porušují zákon. Přípravu dokumentu, který nyní Pecina kritizuje, měl na starost náměstek Zdeněk Zajíček (ODS). Ten v ministerstva minulý týden odešel.

„Nemá smysl, aby ministerstvo vedlo válku se všemi kraji. Něco jiného je, když udělá chybu jedna obec nebo kraj, pak má ministerstvo zasáhnout, a když všichni, tak taky zasáhnout, ale musíme se na to dívat čistě úřednicky,“ uvedl Pecina pro rozhovoru pro HN.

Během října se prý budou sepisovat nové výzvy pro kraje a do konce roku by mohlo být jasno, zda se poplatky proplácet budou, či nikoli.

Ministra přitom do úřadu nominovala ČSSD. Právě její hejtmani zavedli po loňských krajských volbách proplácení zdravotních poplatků.

Související