Současná aféra na plzeňských právech zlomila „profesní" vaz tamního proděkana Milana Kindla. Musel opustit nejen tento post, ale i místo ve vedení Ústavu státu a práva. Další vlivná pozice, v níž dokonce rozhoduje o miliardách, mu však zůstává: Je zástupcem státu v přezkumné arbitráží s firmou Diag Human.

Arbitři loni v srpnu rozhodli, že stát musí firmě za zmařené obchody s krevní plasmou zaplatit přes osm miliard korun. Stát se sumou nesouhlasil a prostřednictvím ministerstva zdravotnictví vyvolal přezkumnou arbitráž. A svým zástupcem jmenoval právě Kindla; za Diag je arbitrem švýcarský právník Damiano Della Ca.

Ministerstvo si za výběrem Kindla stojí a tvrdí, že mu nepřísluší hodnotit situaci na plzeňské právnické fakultě. "Je uznávaným rozhodcem. Jeho další aktivity v akademické oblasti nejsou proto relevantní," říká mluvčí úřadu Vlastimil Sršeň. Sám Kindl nebere telefon a nereaguje na vzkazy.

Třetím rozhodcem je Kindlův žák 

Problematická je ale i osoba třetího rozhodce, který tribunálu předsedá. Tím je paradoxně Kindlův žák - člen ODS a předseda Hospodářské komory Petr Kužel. Proti jeho jmenování podal Diag Human stížnost Ústavnímu soudu. Kužela totiž jmenoval soud poté, co se Kindl a Della Ca zpočátku nebyli schopni dohodnout na třetím rozhodci. „Stát tak vlastně jmenoval dva rozhodce," říká advokát Diagu Jan Kalvoda. Obě strany sporu se mezitím shodly, že předsedou tribunálu bude ombudsman Otakar Motejl.

"Oba rozhodci se shodli pouze podmíněně, pokud soud nepotvrdí pana Kužela," říká naopak Sršeň, podle něhož tak Diag nyní jen protahuje celou kauzu. Všichni tři rozhodci se za více než rok setkali pouze jednou - v polovině září. Denně přitom naskakuje penále 1,6 milionu korun.

Kindl není přitom jediným problematickým zástupcem státu v arbitráži s Diag Human. V předchozí arbitráži, jež přisoudila platit státu více než osm miliard, jím byl Zdeněk Rusek. Ten je nyní mezi padesáti obviněnými v kauze zmanipulovaných armádních zakázek. Zbylí dva rozhodci Květoslav Růžička a Monika Pauknerová učí na katedře mezinárodního práva plzeňské univerzity.