Důvěra v nejvyšší soudní instituce slábne. Ústavnímu soudu v září věřilo 55 procent lidí, což je nejméně od krize na konci roku 1997. Vyplývá to z průzkumu agentury STEM.

Výzkum se konal poté, co ÚS na návrh poslance Miloše Melčáka zrušil ústavní zákon o jednorázovém zkrácení volebního období sněmovny. Podle STEM mají v České republice nejvyšší, jedinečné státní instituce "punc výjimečnosti" a velká většina lidí je respektuje a důvěřuje jim.

"Tato obecná důvěra bývá zviklána až v okamžiku, kdy v souvislosti s nějakou hlubší politickou krizí je nutné řešit mimořádné situace a každé z možných řešení je problematické. Tak tomu bylo v době vládní krize po pádu Klausovy vlády v roce 1997 a v uplynulých týdnech, kdy Ústavní soud vstoupil do rozhodování o předčasných volbách," uvedli autoři výzkumu. Současně však napsali, že z dat nelze jednoznačně u stoupenců jednotlivých stran usuzovat na příčinný vztah mezi rozhodnutím soudu ve věci předčasných voleb a důvěrou v tuto instituci.

Důvěra v ÚS a další nejvyšší soudní instituce se podle STEM více než deset let držela vysoko, důvěřovalo jim kolem 70 procent občanů. Od roku 2006 však prý postupně klesá a po přechodném vzepětí v době českého předsednictví EU se důvěra v ÚS propadla na uvedených 55 procent. Autoři napsali, že při porovnání tří průzkumů z doby posledního roku je vidět, že důvěra v ÚS se mění téměř rovnoměrně napříč politickým spektrem.


Podle STEM je pravděpodobné, že nejvyšší soudní instituce lidé do jisté míry zaměňují, neznají jejich konkrétní roli, a hodnotí je proto stejně. V aktuálním průzkumu všem třem nejvyšším soudním institucím důvěřovalo 41 procent dotázaných, naopak 30 procent ani jedné z nich nedůvěřuje.

Pokud jde o předsedu ÚS Pavla Rychetského, zná ho přes 90 procent lidí a více než polovina, 54 procent, na něj má příznivý názor. Názory lidí na ÚS a na jeho předsedu se ale do značné míry nekryjí - skoro 30 procent dotázaných se v názoru na nejvyšší soudní instituci a jejího předsedu liší, uvedli autoři průzkumu. Mezi 18. a 25. zářím se ho zúčastnilo více než 1200 plnoletých lidí.

 

Související