Průměrná cena tepla z uhlí se v příštím roce zvýší o 11 korun na 447 korun za gigajoule a cena tepelné energie z plynu vzroste o pět korun na 585 Kč/GJ. Odhadl to Energetický regulační úřad (ERÚ) na základě cenového rozhodnutí k cenám tepelné energie pro příští rok. Informoval o tom úřad ve své tiskové zprávě.

Reálně to znamená, že průměrná domácnost s roční spotřebou 50 GJ tepla zaplatí za rok o 550 korun více, pokud odebírá teplo vyráběné z uhlí. U tepla vyráběného z plynu by celkový dopad na roční náklady domácnosti měl být ještě menší - jen o 250 korun více.

Pokud by tedy domácnost platila za teplo z uhlí horní hranici, kterou nyní určil ERÚ, byly by její roční náklady 13.410 korun, resp. u tepla z plynu 17.550 korun.

Růst cen tepla se týká přibližně třetiny českých obyvatel - přes 1,6 milionu domácností tedy zhruba dvou pětin bytů. Z hnědého uhlí se v Česku vyrábí nejvíce tepla, pro teplárny je nejméně nákladná kombinace hnědého uhlí a biomasy. 

Do ceny promluví uhlí a vyšší DPH

Úřad při výpočtu cen uvažoval i nárůst nižší sazby daně z přidané hodnoty o jeden procentní bod, jak ho přinese takzvaný úsporný balíček ministra financí Eduarda Janoty. Z dalších cen, které ovlivní ceny tepla, ERÚ dále předpokládá nárůst cen uhlí o čtyři procenta a stagnaci cen plynu.

Podívejte se na grafy

(pro jejich zvětšení na ně klikněte)

  

 Cenové rozhodnutí upravuje od ledna příštího roku závazné podmínky pro kalkulaci a sjednávání ceny tepelné energie pro všechny dodavatele. Základní principy regulace cen tepla se nezmění. Dochází především k upřesnění, které náklady a v jaké výši lze promítnout do ceny tepelné energie. Změny jsou zaměřeny také na potřebu zvyšování efektivity výroby a rozvodu tepelné energie.

Zásadnější úpravu představuje ustanovení, které umožní Energetickému regulačnímu úřadu zvýšit dohled nad vysokými cenami tepelné energie a případně urychlit nápravu při neoprávněném zvýšení těchto cen.

Nadále budou ceny tepelné energie závislé hlavně na vývoji cen paliv pro výrobu tepelné energie, přičemž v roce 2010 se neočekávají závažné změny těchto vstupů.

Teplo by tak podle dosavadních výhledů mohlo být jedním z mála zdražujících nákladů domácností. Odborníci totiž očekávají, že ceny plynu budou stagnovat nebo mírně klesat, levnější by měla být i elektřina.