Izrael nabízí české armádě bezpilotní průzkumná letadla a počítačové technologie pro boj s terorismem. ČTK to po dnešním jednání s izraelským ministrem Ehudem Barakem řekl ministr obrany Martin Barták. Česká armáda by měla do konce listopadu koupit dva komplety amerických bezpilotních průzkumných letounů RQ-11 Raven za 20 milionů korun. Podle serveru iDnes.cz jde celkem o šest letadel včetně veškerého technického zázemí.

Barták v úterý řekl, že izraelská armáda nabízí malá bezpilotní zařízení. Se svým izraelským protějškem jednal český ministr už před měsícem.

Barak před novináři uvedl, že Izrael je připraven spolupracovat v řadě oblastí. Bez bližšího upřesnění zmínil, že by Izraelci mohli pomoci například českým vojákům v zahraničních misích, mimo jiné v Afghánistánu. V této neklidné zemi působí český provinční rekonstrukční tým (PRT) a česká protiteroristická jednotka.

Ministři v Izraeli počátkem září podepsali memorandum o porozumění, které by mělo posílit vzájemnou spolupráci obranných složek obou států. Smlouva vytváří rámec pro sdílení informací z bezpečnostní oblasti, spolupráci na výzkumných projektech v oblasti vyzbrojování i výcvik jednotek obou armád na území druhého státu. Barták dnes doplnil, že Izrael nabízí mimo jiné spolupráci při testování obrněného vozidla na podvozku českého výrobce Tatra.

Ministři a premiér Jan Fischer dnes hovořili také o situaci v Íránu. Podle Bartáka budou mít Izraelci na svém území "komponent protiraketové obrany". Barak dnes uvedl, že Írán je výzva pro celý svět, nejen pro Izrael. Írán podle izraelského tisku ví, jak vyrobit atomovou bombu, a pracuje na raketovém systému schopném nést jadernou hlavici. Podle Baraka je nutné, aby možnému vytvoření jaderné zbraně zabránilo mezinárodní společenství, protože Írán může být skutečná hrozba. Pokud mezinárodní tlak selže, bude Izrael zvažovat další kroky, řekl Barak.

Související