Hlavní město stále nevypsalo soutěž na dostavbu Průmyslového paláce, který loni v říjnu vyhořel. Praha podle radního Milana Richtra (ODS) ještě čeká na vyjádření České komory architektů (ČKA). Ta by měla do konce tohoto týdne vybrat dva zástupce, kteří zasednout v porotě. Ta bude mít dva základní úkoly: dopracovat zadání soutěže a bude také hodnotit jednotlivé návrhy.

Podle odhadu komory architektů by soutěž mohla být vypsána do tří týdnů, stavět se ale zřejmě nezačne dříve než na začátku roku 2011. V listopadu loňského roku se přitom hovořilo o tom, že palác bude obnoven do konce roku 2010. "Nespěcháme, je potřeba, aby bylo vše pořádně připravené," zdůvodnil Richter.

Dostavba za 1,5 miliardy

Vedení města i nadále vyjednává s Inchebou, která má areál pronajatý, komu budou patřit peníze z pojistky. Magistrát se snažil se společností uzavřít dodatek smlouvy, který by zajistil dostavbu zničeného křídla, ale po sporech se metropole nakonec rozhodla, že zahájí přípravu obnovy památky sama a nechá zpracovat projektovou dokumentaci.

Pojišťovny, u kterých je areál Výstaviště pojištěn na 2,5 miliardy korun, vyčíslily škodu způsobenou loňským požárem jen na 181 milionů korun. To se nelíbí Praze ani Inchebě.

Loňský požár zcela zničil levé křídlo Průmyslového paláce. Dostavba paláce bude metropoli stát asi 1,5 miliardy korun. Z toho na obnovu levého křídla bude potřeba miliarda korun, dalších 260 milionů chce magistrát na vybudování podchodu pod Průmyslovým palácem a 220 milionů na technologie. Ty budou podle Richtra umístěny v podzemí levého křídla.

Výsledky soutěže v lednu

Jan Sapák z ČKA, který s městem o výběru zástupců jedná, řekl, že město předběžně vybralo 12 jmen, komora dodá další dvě. "U porot architektonických soutěží platí, že 45 procent tvoří takzvaní závislí porotci, kteří jsou zpravidla zaměstnanci vypisovatele. Zbytek tvoří odborníci odjinud," uvedl Sapák.

Podle Sapákova odhadu by mohly být výsledky architektonické soutěže známy na začátku ledna. Poté se bude vypracovávat definitivní projekt a město musí získat všechna potřebná povolení. To bude podle Sapáka trvat dalšího tři čtvrtě roku až rok. "Podle mých hrubých odhadů nemůže stavba začít dříve než na začátku roku 2011," dodal.

Obnova v původní verzi

Město kromě architektonické soutěže vypíše také výběrové řízení na technický dozor nad stavbou. Na výdaje spojené s vypsáním soutěže bude mít magistrát letos k dispozici 4,1 milionu korun. Praha trvá především na tom, aby novostavba byla co nejvíce podobná původnímu křídlu. Zároveň se ale bude muset přizpůsobit současným bezpečnostním normám.

Podle dřívějších informací hasičů vznikl požár souhrou několika faktorů a způsobil ho elektrický vařič. Hasiči zahájili správní řízení s nájemcem Výstaviště, společností Incheba, protože podle nich nevyškolila dostatečně pracovníky v požární prevenci.

Související